Hlavní navigace

Statistika z trhu práce zastavila propad dolaru

11. 8. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Dolar včera pokračoval v oslabování. Stojí za ním asi horší statistiky o americké produktivitě, které mohou naznačovat, že potenciální růst USA je nižší, než se předpokládalo.

Zprávy a události

Počet volných pracovních míst (JOLTS Job Openings) v červnu stoupnul na 5,624 mil. z 5,514 mil. reportovaných za květen. Analytici očekávali nárůst na 5,675 mil.

Francouzská průmyslová produkce v červnu zaznamenala pokles o 0,8 % m/m, zatímco analytici čekali mírný růst o 0,1 %. Meziročně se průmysl propadl o 1,3 % (trh –0,4 %). Zpracovatelský sektor si pohoršil dokonce o 1,2 % m/m (trh +0,2 %). Meziročně klesl výstup zpracovatelského průmyslu o 1,5 % (trh +0,1 %).

Statistika z trhu práce zastavila propad dolaru

Dolar včera pokračoval v oslabování a přiblížil se úrovni 1,12 USD/EUR. Oslabování dolaru nezastavil ani mizerný výsledek francouzského průmyslu. Ten nečekaně klesl hlavně kvůli zpracovatelskému sektoru. To jen potvrdilo naši již zveřejněné odhady o francouzském HDP. Ty ukázaly mezičtvrtletní stagnaci. Za oslabováním dolaru pravděpodobně ještě stály horší statistiky o americké produktivitě. Podle ekonomů SG tyto údaje naznačily, že potenciální růst Spojených států je nižší, než dříve předpokládali. Propad dolaru zastavila až statistika o volných pracovních pozicích, která analytiky příjemně překvapila. Dnes ráno kurz nejobchodovanějšího měnového páru otevírá na hladině 1,117 USD/EUR.

Francouzští statistici by dnes měli potvrdit, že harmonizovaná inflace v červenci dosáhla svého maxima od listopadu 2014 ve výši 0,4 % y/y. Za růstem cen stojí potraviny, které ale byly brzděny cenami energií. I v Itálii by měl být potvrzen předběžný odhad inflace. Tam byly ale ceny v červenci ještě o 0,1 % meziročně nižší.

Maďarská bankovní rada rozhodovala jednomyslně

Středoevropské devizové trhy včera žily prázdninovou atmosférou, když vykazovaly pouze minimální pohyb. Česká koruna se držela přilepená na hladině kurzového závazku 27,02 CZK/EUR. Maďarský forint se zůstal těsně nad úrovní 310 HUF/EUR a polský zlotý se pohyboval v blízkosti 4,26 PLN/EUR.

skoleni_13_10

Včerejšek nepřinesl žádné statistiky z regionu, byl ale zveřejněn zápis z posledního zasedání maďarské centrální banky. Ten ukázal, že rozhodnutí ponechat úrokové sazby na rekordním minimu 0,9 % bylo jednomyslné. Tato sazba je podle centrální banky také v souladu s dosažením inflačního cíle ve střednědobém horizontu. Dnes už je kalendář ekonomických událostí v regionu úplně prázdný. Rozruch na trhy přinese až první odhad dynamiky HDP v Polsku, Maďarsku a na Slovensku, který bude zveřejněn zítra.

Česká swapová výnosová křivka včera na svém dlouhém konci poklesla o 2 bb.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).