Hlavní navigace

Statistika potvrdila růst nezaměstnanosti (komentář)

1. 2. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Český statistický úřad dnes vydal čtvrtletní statistiku, která potvrdila negativní trend poslední doby – nezaměstnanost v Česku výrazně roste.

Podle metodiky ILO je nezaměstnanost v posledním čtvrtletí roku 2012 rovna 7,2 procentům. O rok dříve bylo bez práce jen 6,6 % lidí (v populaci 15–64 let, sezónně očištěno), což je výrazné zhoršení během 12 měsíců. Na trhu práce je vidět, že firmy nemají zájem o nové zaměstnance. I když z lavinového propuštění lidé nemusí mít obavy, pokud ztratí práci, je téměř nemožné si najít novou. Kritická situace je dlouhodobě v severní části republiky, na Ostravsku, Bruntálsku, ale i Mostecku. 

Za celý rok je nezaměstnanost podle této metodiky 7,0 %, což je o 0,2 procentního bodů více než v loňském roce. Podle prognózy bude rok 2013 na trhu práce těžký, pracovních nabídek nebude mnoho, a proto nezaměstnanost bude výrazně vyšší než v minulém roce. Vyšší nezaměstnanost bude tradičně v prvním čtvrtletí roku, což je dané hlavně slabou sezónou. V polovině roku sice už mírně klesne, ale ne natolik, aby dokázala umazat růsty z posledních období.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).