Hlavní navigace

Start kvartální výsledkové sezóny firem v USA s rozpaky

10. 10. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ačkoliv včerejší záběry z athénských ulic, kdy probíhaly občasné bojůvky mezi policií a demonstranty, nesvědčily příliš o tom, že by v Řecku panovalo nadšení z návštěvy nejvyššího německého státníka

Kancléřka Merkelová a nakonec i řecká vláda mohou mít z jednání vcelku dobrý pocit. Merkelová evidentně nepřijela Řekům přivézt příslib dalšího odpisu jejich dluhu, na druhou stranu zřetelně projevila účast nad tvrdostí úsporných zásahů v řecké ekonomice.

To bylo v Řecku přijato s povděkem, přičemž relativně nová řecká vláda po včerejší návštěvě může nabýt dojmu, že je zase o něco blíže cíli, který si vytkla na počátku jednání s oficiálními věřiteli. Ten spočívá v obdržení další tranše z úvěrového programu MMF/EU (31 mld. euro), přičemž výše uvedené instituce kývnou na to, že požadované dodatečné úspory v řeckém rozpočtu (13,5 mld. euro) budu rozloženy až do roku 2014.

školení účto Kučerová

Další významnou událostí včerejšího dne byl start kvartální výsledkové sezóny firem, který již tradičně odstartoval americký hliníkářský gigant Alcoa. Reakce trhů na výsledky podniku, které překonaly odhady trhu, byla negativní, což odráží strach ze zamlžené budoucnosti.

Ten může být přítomen i v následujících případech, kdy firmy budou odhalovat své výsledky za třetí čtvrtletí. Je pro pořádek připomeňme, že se u firem sdružených v akciovém indexu S&P500 očekává meziroční propad zisků na úrovni přibližně 2 %. Takový výsledek možná nebude až tak těžké překonat, nicméně trhy zajímá spíše výhled na příští rok a zde mohou být firmy, tak jako včera Alcoa, velmi opatrné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).