Hlavní navigace

Stagnaci americké ekonomiky vidí Fed jako dočasnou záležitost

30. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Americký HDP podle včerejších údajů v prvním kvartále fakticky přešlapoval na místě. SiIná zima a dolar zpomalily investice i spotřebu domácností.

Hlavní koulí na noze byl ale slabý vývoz, na kterém se pravděpodobně vedle silného dolaru začíná více projevovat i zpomalující poptávka z Asie. Slabost americké ekonomiky by měla být podle nás dočasná, a to především díky dobré kondici amerického spotřebitele, který stojí za více než 70 % amerického HDP. Zahraniční poptávka ve světle silného dolaru zůstává hlavním rizikem.

skoleni_8_6

Podobně situaci včera viděla i americká centrální banka. Ta věří, že zpomalení největší světové ekonomiky je pouze dočasným jevem. Sází na to, že zlepšující se reálné příjmy zrychlí ve zbylé části roku spotřebu. Fed také dál věří, že další vylepšení situace na pracovním trhu vytvoří prostor pro růst úrokových sazeb.Celkově tak zasedání americké banky ve stínu slabých amerických čísel vyznělo spíše v jestřábím duchu. Fed navíc vyškrtl ze zápisu větu o tom, že “zatím nerozhodl o načasování příštího růstu sazeb” a na rozdíl od březnového setkání explicitně nevylučuje zvýšení sazeb na dalším zasedání. Jinými slovy, první růst sazeb od této chvíle nechává zcela závislý na nově příchozích makro-číslech, především těch z trhu práce.

To znamená jedno – daleko vyšší volatilitu eurodolaru a krátkých amerických výnosů v reakci na nová americká čísla. Americký Fed tak včera v zásadě neutralizoval dopad slabého HDP na trhy. Za prvním kvartálem udělal tlustou čáru a řekl jasně, že je nutné se dívat vpřed. Start růstu sazeb v červnu ale zůstává relativně málo pravděpodobný a jako první realistický termín vidíme nadále září 2015.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).