Hlavní navigace

Srpnový průmysl v eurozóně napraví špatný červenec

12. 10. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Díky silným průmyslovým datům z klíčových evropských zemí analytici očekávají za celou eurozónu srpnový vzestup průmyslové výroby o výrazných 1,7 % meziměsíčně.

Díky silným průmyslovým datům z klíčových evropských zemí očekáváme za celou eurozónu srpnový vzestup průmyslové výroby o výrazných 1,7 % m/m. Takovýto výsledek by byl konzistentní s vyšším růstem HDP v Q3 16, než námi očekávaných 0,3 % q/q. Nicméně ani to zřejmě nebude stačit na zastavení klesajícího trendu kurzu USD/EUR. Dolar totiž podporují očekávání ještě letošního zvýšení úrokových sazeb. Klíčové tak dnes bude večerní zveřejnění zápisu z posledního jednání FOMC. To by mohlo ozřejmit správnost těchto očekávání. V době kolem zveřejnění zápisu lze očekávat vyšší kurzivou volatilitu. Regionální události dnes nemají kurzotvornou sílu.

Srpnový průmysl v eurozóně napraví špatný červenec

Průmyslová produkce v eurozóně za srpen by se měla odrazit zpátky do kladných růstových hodnot. Tomuto pohybu napovídají i již zveřejněné údaje z Francie, Německa, Španělska a Itálie. Na základě těchto dat, které představují 90 % objemu produkce, očekáváme růst 1,7 % m/m. Za předpokladu nezměněné produkce v září by to pravděpodobně znamenalo růst HDP o více než námi očekávaných 0,3 % q/q v Q3 16.

Zápis z poledního jednání FOMC by mohl leccos naznačit o budoucím směřování americké měnové politiky. Američtí centrální bankéři jsou ve svých názorech rozdělení a zápis by mohl napovědět nejpravděpodobnější směr, kterým se uberou. My i nadále očekáváme prosincové zvýšení dolarových sazeb. Trh s touto variantou počítá se dvoutřetinovou pravděpodobností.

Dolar atakuje mnohatýdenní maxima

Navzdory příznivým ZEW indexům očekávání investorů za říjen z Německa i eurozóny jako celku se včera euru příliš nedařilo. Chyba ovšem nebyla na straně eura. Důvodem bylo vítězné tažení dolaru na všech frontách. Proti euru posílily zelené bankovky na nejsilnější hodnotu za poslední dva měsíce, když se kurz podíval pod 1,11 USD/EUR. Že se americké měně dařilo globálně, naznačuje pohled na dolarový index. Ten hodnotí jeho výkonnost proti koši nejvýznamnějších obchodních měn a jeho hodnota se vyšplhala nejvýše za posledních 11 týdnů. Dnes ráno se již kurz propadl pod 1,105 USD/EUR.

Dolar profituje především ze sílících očekávání, že se američtí centrální bankéři ještě do konce letošního roku rozhodnou zvýšit dolarové úrokové sazby. Tato očekávání se projevují i ve vyšším výnosu amerických desetiletých státních dluhopisů. Aktuálně nesou nejvíce za poslední čtyři měsíce. Podle některých komentářů může dolaru pomáhat i sílící přesvědčení, že se Donald Trump nestane americkým prezidentem.

Polská jádrová inflace potvrdí deflační tlaky

Dnešní ekonomický kalendář nepřinese pro středoevropské finanční trhy žádné zásadnější impulsy. Na posledním jednání maďarské centrální banky se nic zásadního nepřihodilo. Zářijová jádrová inflace z Polska potvrdí přetrvávající deflační prostředí v tamní ekonomice. Tuto zprávu již ale doručila včerejší inflační čísla.

Maďarsko je venku z deflace

Zářijová inflační data z Maďarska potvrdila očekávání – po čtyřech měsících meziročního poklesu spotřebitelských cen v řadě bylo září ve znamení celkem výrazné akcelerace. Zářijový meziroční růst o 0,6 % znamená celkem bezpečné odpoutání se od deflační úrovně. Navíc očekáváme, že nahoru půjde inflace i v dalších měsících. Již v průběhu závěrečného čtvrtletí letošního roku by se inflace měla bezpečně přehoupnout přes jednoprocentní úroveň.

skoleni_4_3

To v případě Polska si na opuštění deflačního pásma ještě musíme počkat. Nebude to však trvat dlouho. Kladná čísla bychom měli vidět ještě před koncem letošního roku. Nicméně rostoucí trajektorie bude i v roce 2017 poměrně nevýrazná. Překonání jednoprocentní inflační úrovně očekáváme až zhruba za rok.

Vývoj na tuzemském devizovém trhu zůstává nezajímavý, kurz koruny k euru přetrvává přilepený k úrovni kurzového závazku. Zlotý i forint včera ale měly tendenci spíše ztrácet. Spíše než s lokálními událostmi to souviselo s globálním posilováním amerického dolaru ve světle očekávaných vyšších dolarových sazeb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).