Hlavní navigace

Spotřebitelská poptávka i nadále skomírá

11. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnešní výsledky maloobchodních tržeb dokazují, že spotřebitelská poptávka zůstává i nadále velmi slabá. Výsledky předčily i nejpesimističtější odhady analytiků.

Spotřebitelská poptávka nadále zůstává velmi slabá, což dokládají dnešní maloobchodní tržby, které klesly o 1,8 %, což byl ještě horší výsledek než nejpesimističtější odhad mezi analytiky. Po očištění o vliv počtu pracovních dní pak tržby zaznamenaly ještě hlubší pokles, a to o 3,5 %. V meziměsíčním srovnání po sezónním očištění spadly o 0,6 %. Údaje tak celkově nadále nasvědčují, že spotřebitelé jsou ve svých výdajích velmi obezřetní a stále šetří na horší časy.

Slabost spotřebitelské poptávky je způsobena poklesem reálných mezd, nepříznivou situací na trhu práce či vládními opatřeními na snižování deficitu. Po růstu maloobchodních tržeb o 2,0 % v roce 2011 čekáme za celý loňský rok jejich pokles o 1,0 %. Ani v letošním roce by se tento obrázek neměl výrazněji změnit. Spotřebu domácností by měly nadále negativně ovlivňovat zmíněné faktory. Letos tak očekáváme pokles maloobchodních tržeb také o 1,0 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).