Hlavní navigace

Spotřebitelská důvěra v USA si pravděpodobně polepšila, zatímco IFO klesne

23. 2. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americká ekonomika sice zpomaluje, ale i přes nepříznivé vlivy z vnějšku si udržuje slušnou růstovou dynamiku. Evropské indikátory důvěry se zhoršují a indikují tak slabší růst na začátku letošního roku.

Zprávy a události

Index ekonomické aktivity chicagského Fedu si v lednu polepšil na 0,28 bodu z dolů revidovaných –0,34 bodu (trh –0,10). Americký PMI z průmyslu si podle předběžného odhadu v únoru pohoršil na 51 bod, zatímco trh očekával stagnaci na 52,4 bodu.

PMI z průmyslu v eurozóně si podle předběžného odhadu v únoru pohoršil na 51 bod, zatímco analytici čekali pokles pouze na 52 body. Stejný indikátor ze služeb klesnul na 53 body, zatímco trhy čekaly pouze mírné snížení na 53,4 bodu.

Německý PMI z průmyslu se propadnul na 50,2 bodu (trh 51,9 bodu), zatímco PMI ze služeb nečekaně vzrostlo na 55,1 bodu (trh 54,7 bodu). Kompozitní indikátor tak klesnul na 53,8 bodu (trh 54,1 bodu).

Francouzský PMI z průmyslu nečekaně přidal na 50,3 bodu (trh 49,9 bodu), zatímco index ve službách klesnul na 49,8 bodu, když analytici čekali stagnaci na 50,3 bodu. Kompozitní PMI se tedy propadnul na 49,8 bodu (trh 50,3 bodu).

Růst německého HDP byl potvrzen na 0,3 % q/q, což odpovídá meziročnímu růstu o 1,3 %. Soukromá spotřeba přidala podle očekávání 0,3 %, kapitálové investice vzrostly o 1,5 % (trh +0,1 %), stavební investice se zvýšily o 2,2 %, spotřeba vlády vzrostla o 1 %. Celkově domácí poptávka vzrostla o 2,2 %. Naopak exporty klesly o 0,6 % (trh –0,3 %) a importy přidaly 0,5 % (trh +0,3 %).

Dolar posiloval sedmý den v řadě

Americký dolar včera proti společné evropské měně znovu získával. Polepšil si přibližně o tři čtvrtiny procenta a dnes ráno otevírá své evropské obchodování přibližně na úrovni 1,104 USD/EUR. Euro včera nepodpořilo zveřejnění PMI, když pokles francouzského i německého indexu s sebou stáhnul i kompozitní indikátor za celou eurozónu. Jednotlivé složky však nadále ukazují na slušnou domácí poptávku, když index ve službách zůstává relativně vysoko, zatímco důvěra v průmyslu klesá, což indikuje zhoršující se podmínky na exportních trzích. I když se PMI eurozóny posunul na své roční minimum, tak stále indikuje růst ekonomiky o 0,3 0,35 % q/q.

Ráno již přišly údaje o struktuře německého HDP za poslední čtvrtletí 2015. Růst byl tažen domácí spotřebou a příjemně překvapila investiční aktivita. Neobvykle teplé počasí prospělo investicím ve stavebnictví. Zahraniční obchod vykázal záporný příspěvek, když exporty klesly, zatímco dovozy rostly ještě rychleji, než trhy očekávaly. Podobné trendy by měly přetrvat i na začátku letošního roku. Německou ekonomiku potáhnou spotřebitelé, zatímco exporty a investice budou nadále slabší. Tuto situaci by měl potvrdit i Ifo index, který by měl doznat zhoršení ve složce hodnotící současnou situaci i ve složce očekávání.

Ve Spojených státech budou zveřejněna data z o cenách nemovitostí ve dvaceti největších městech. Ty by měly zaznamenat růst o 1,2 %, což by byla nejsilnější dynamika od dubna 2013. Zvyšovat by se měla i americká spotřebitelská důvěra. Podmínky na trhu práce zůstávají příznivé a ceny pohonných hmot se ještě propadly. To by mělo spotřebitelské důvěře pomoct na její pětiměsíční maximum.

Indikátory důvěry tak dokreslují současnou situaci na trzích. Americká ekonomika sice zpomaluje, ale i přes nepříznivé vlivy z vnějšku si udržuje slušnou růstovou dynamiku. Evropské indikátory důvěry se zhoršují a indikují tak slabší růst na začátku letošního roku. To se odráží i v předpokladech ohledně měnové politiky. Ve Spojených státech očekáváme tento rok další zvýšení sazeb, zatímco ECB bude měnovou politiku dále uvolňovat. Můžeme tedy očekávat posilování dolaru proti euru.

Forint proti euru posílil na devítiměsíční minimum

Kurz koruny se po převážnou většinu včerejška držel v těsné blízkosti kurzového závazku. Odpoledne se však mírně odtrhnul a posunul se na hladinu 27,05 CZK/EUR. Bez výraznějšího trendu se obchodoval polský zlotý, který celý den osciloval kolem úrovně 4,37 PLN/EUR. Posiloval pouze maďarský forint, který v průběhu dne přidal 0,4 % a dostal se tak až na úroveň 307 HUF/EUR, což je nejsilnější hodnota za posledních devět měsíců.

skoleni_20_9

V regionu byly včera zveřejněny pouze maďarské indikátory důvěry, které se zhoršily jak ve složce sledující podnikatelskou důvěru, tak v části spotřebitelské důvěry. I dnes se pozornost udrží v Maďarsku, kde bude zasedat tamní centrální banka. MNB by měla podle ankety analytiků provedenou společností Bloomberg ponechat sazby na rekordně nízkých úrovních na hladině 1,35 %. Diskutovat se bude jistě o možnosti používat další nástroje pro uvolnění měnové politiky včetně oslabování kurzu. V Česku pak budou zveřejněny ceny v průmyslu, které by podle našeho odhadu měly pokračovat ve svém propadu a i v lednu se snížit o 0,8 % m/m. Za tímto poklesem v lednu stál další snížení cen ropy a dalších komodity. V meziročním vyjádření by se však měl projevit efekt statistické základny a meziroční pokles by se tedy měl snížit z prosincových 2,9 % na 2,6 %. V Polsku bude zveřejněna lednová nezaměstnanost, která by měla v důsledku kalendářních vlivů podle analytiků doznat zvýšení z 9,8 % na 10,4 %.  

Česká výnosová křivka včera nezaznamenala výraznější změnu.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).