Hlavní navigace

Spotřebitelé zlepšují svou náladu

Michal Kozub

Nálada v české ekonomice v březnu velmi mírně stoupla. Už v únoru se situace mírně zlepšila, a březen v tomto trendu pokračoval.

Doba čtení: 2 minuty

Nálada v české ekonomice v březnu velmi mírně stoupla. Už v únoru se situace mírně zlepšila, a březen v tomto trendu pokračoval. Celkové saldo důvěry je –2,4 bodu, a to je o nepatrné dvě desetiny bodu lepší než minulý měsíc. Přesto, meziročně je to stále horší. V loňském březnu byla celková důvěra v ekonomiku 1,7 bodu. 

Zdrojem lepší nálady byli hlavně spotřebitelé. Jejich důvěra vzrostla oproti minulému měsíci, protože spotřebitelé pozitivně reagují na zlepšení statistik v oblasti cen. Růst cen se v posledním čtvrtletí výrazně zpomalil, v únoru dosáhl jen 1,7 %. I díky tomu spotřebitelé vidí svou ekonomickou situaci v příštích měsících pozitivněji, přesto ale nepřichází žádná změna v chuti spotřebitelů více utrácet. I do budoucna mají strach z růstu cen, což ale v následujících několika měsících není zcela opodstatněná obava. Inflace by měla být stabilní nebo dokonce klesat. Kvůli tomuto strachu spotřebitelů jejich chuť utrácet je nízká a propisuje se výrazně do ekonomiky celé země ve formě slabé spotřebitelské poptávky. Celkově důvěra v ekonomiku u spotřebitelů je nižší, než je jejich dlouhodobý průměr, a je velký prostor ke zlepšení. 

dan_z_prijmu

Podnikatelská statistika byla v březnu téměř neměnná. Průmysl vykázal naprosto stejný výsledek, jako minulý měsíc. Důvěra v něm je tedy –8 bodů. I když tentokrát důvěra průmyslu zůstala stejná, mírné zlepšení do budoucna naznačují ukazatele z Německa, například Index nákupních manažerů, který se stále pohybuje kolem neutrální hranice 50 bodů. Proto, i když nyní hodnocení zahraniční poptávky klesá, v budoucnu by mohlo růst. Přesto, ve srovnání s loňským rokem je nálada v průmyslu výrazně horší, proto březnový výsledek není právě potěšující. 

Mírné zlepšení zaznamenalo i stavebnictví (-43,5 bodu). Dlužno ale říci, že únorové hodnoty byly velmi špatné a tak březnový výsledek není až tak pozitivní. V porovnání posledního roku je to průměrný výsledek, v dlouhodobém horizontu jde stále o velmi špatnou situaci. Stavebnictví  prochází krizovým obdobím, nedokáže se vzchopit a aspoň přiblížit se růstovým hodnotám.  Letošní rok by ale měl být pomyslným dnem, od kterého se odrazí směrem vzhůru. 

Našli jste v článku chybu?