Hlavní navigace

Spotřebitelé zlepšují svou náladu

25. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nálada v české ekonomice v březnu velmi mírně stoupla. Už v únoru se situace mírně zlepšila, a březen v tomto trendu pokračoval.

Nálada v české ekonomice v březnu velmi mírně stoupla. Už v únoru se situace mírně zlepšila, a březen v tomto trendu pokračoval. Celkové saldo důvěry je –2,4 bodu, a to je o nepatrné dvě desetiny bodu lepší než minulý měsíc. Přesto, meziročně je to stále horší. V loňském březnu byla celková důvěra v ekonomiku 1,7 bodu. 

Zdrojem lepší nálady byli hlavně spotřebitelé. Jejich důvěra vzrostla oproti minulému měsíci, protože spotřebitelé pozitivně reagují na zlepšení statistik v oblasti cen. Růst cen se v posledním čtvrtletí výrazně zpomalil, v únoru dosáhl jen 1,7 %. I díky tomu spotřebitelé vidí svou ekonomickou situaci v příštích měsících pozitivněji, přesto ale nepřichází žádná změna v chuti spotřebitelů více utrácet. I do budoucna mají strach z růstu cen, což ale v následujících několika měsících není zcela opodstatněná obava. Inflace by měla být stabilní nebo dokonce klesat. Kvůli tomuto strachu spotřebitelů jejich chuť utrácet je nízká a propisuje se výrazně do ekonomiky celé země ve formě slabé spotřebitelské poptávky. Celkově důvěra v ekonomiku u spotřebitelů je nižší, než je jejich dlouhodobý průměr, a je velký prostor ke zlepšení. 

legislativni_zmeny_21

Podnikatelská statistika byla v březnu téměř neměnná. Průmysl vykázal naprosto stejný výsledek, jako minulý měsíc. Důvěra v něm je tedy –8 bodů. I když tentokrát důvěra průmyslu zůstala stejná, mírné zlepšení do budoucna naznačují ukazatele z Německa, například Index nákupních manažerů, který se stále pohybuje kolem neutrální hranice 50 bodů. Proto, i když nyní hodnocení zahraniční poptávky klesá, v budoucnu by mohlo růst. Přesto, ve srovnání s loňským rokem je nálada v průmyslu výrazně horší, proto březnový výsledek není právě potěšující. 

Mírné zlepšení zaznamenalo i stavebnictví (-43,5 bodu). Dlužno ale říci, že únorové hodnoty byly velmi špatné a tak březnový výsledek není až tak pozitivní. V porovnání posledního roku je to průměrný výsledek, v dlouhodobém horizontu jde stále o velmi špatnou situaci. Stavebnictví  prochází krizovým obdobím, nedokáže se vzchopit a aspoň přiblížit se růstovým hodnotám.  Letošní rok by ale měl být pomyslným dnem, od kterého se odrazí směrem vzhůru. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).