Hlavní navigace

Spotřeba domácností zůstává klíčovým přispěvatelem růstu v USA

30. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Z dat byly včera zajímavé jen osobní příjmy a výdaje v USA. Výdaje v září rostly o 0,8%, lehce na konsensem (0,6%), což představuje reálný růst 0,4%.

Také na trzích se včera podepsal hurikán Sandy. V Americe burzy vůbec neotevřely, a neotevřou ani dnes. U bondů byl patrný útěk k bezpečným aktivům. Klesaly tak výnosy německých a amerických dluhopisů, naopak rostly třeba ty španělské a italské. U Itálie to bylo navíc umocněno výroky bývalého premiéra Berlusconiho, který o víkendu pohrozil, že sestřelí vládu M. Montiho, kterou drží u žezla mimo jiných také Berlusconiho strana PDL. 

Z dat byly včera zajímavé jen osobní příjmy a výdaje v USA. Výdaje v září rostly o 0,8%, lehce na konsensem (0,6%), což představuje reálný růst 0,4%. Příjmy rostly v souladu s očekáváním o 0,4% a reálně tedy stagnovaly. Celkově jde o potvrzení dat, které přineslo páteční HDP, tedy že spotřeba domácností zůstává klíčovým přispěvatelem růstu (vedle státních výdajů). Solidní data z trhu práce dávají slušné vyhlídky na straně příjmů. Rizikem je samozřejmě blížící se „fiskální útes“.

Německá inflace žádné překvapení nepřinesla a zůstává tak na 2%. Nic co by mělo znepokojovat Draghiho.

Po té, co haircut na části řeckého dluhu, který drží veřejné instituce, odmítl v neděli německý ministr financí Schäuble, vyjádřil se k tématu i rakouský člen ECB, Ewald Nowotny. Podle něj by se ECB takové akce nemohla účastnit. Šlo by o nepřímé financování státu, které má ECB zapovězeno.

skoleni_13_10

Japonská centrální banka dnes ráno podruhé za sebou uvolnila svou měnovou politiku a to tím, že opět rozšířila program na nákup aktiv. Tento krok se všeobecně očekával. BoJ se nedaří dosáhnout inflace 1 %, kterou si poměrně nedávno přibrala do svých cílů. Objem navýšení je 11 biliónů jenů (140 mld. USD) na celkovou sumu 91 bil. Většina z dodatečného objemu půjde na nákup vládních poukázek a bondů. 1 bil. ale půjde do rizikovějších aktiv, např. ETF fondů. BoJ dále oznámila, že připraví nový program, v rámci kterého dodá bankám levnou a dlouhodobou likviditu.

Dnes zasedá maďarská centrální banka. Dá se předpokládat, že podobně jako na předchozích dvou zasedání, i tentokrát sníží sazby o 25 bodů. Na důvodech se nic nemění. Ekonomika to potřebuje jako sůl, křídlo guvernéra Simora by ale raději počkalo na dohodu o kreditní lince s MMF, která by měla soužit jako hráz proti nečekanému oslabení bondů a forintu. Dohoda se ale poslední dobou spíše vzdaluje – včera navíc hlavní vyjednavač za Maďarskou stranu prohlásil, že bez dohody s MMF „půjde život dál“ (forint na to reagoval oslabením k euru z 283 na 285). Simorovo křídlo tak opět bude přehlasováno externími členy bankovní rady, dosazenými premiérem Orbánem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).