Hlavní navigace

Spořílci chtějí jistotu. Do kočkopsů dali 15 miliard

14. 11. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Dokud se malé banky budou prát o klienty na spořicích účtech, vyplatí se dělat mezi nimi kotrmelce. Lidé nechtějí riskovat.

Zítra se bude – jíst a pít všude

Není to úplně legrace, protože právě fond s touto jasně srozumitelnou investiční strategií (ČSOB Potravin a nápojů 1) nakoupili naši investoři za víc než miliardu korun. Šlo navíc o zajištěný fond, takže prodělat se nedá – tedy nejvýš o inflaci. Ale zaměření přiláká i každý selský rozum a „chytit“ se může dokonce i víceméně (ne)pravidelný návštěvník hospod. Jíst a pít se bude skutečně vždy, takže i na prosinec chystá ČSOB fond s podobným zaměřením.

Přesto právě tento fond trochu „zamíchal“ statistikou, protože miliarda se nerodí každý měsíc.


Autor: Isifa.cz

Na této potravině se už nejspíše moc nevydělá

Jen se část peněz „vrátila“

Naznačil tedy říjen obrat v oblibě fondů? Zřejmě ne, protože do fondů část peněz jen „vrátil“. Přestože do nich skoro miliarda přišla – což tu nebylo už déle než dva roky – v září naopak dostali klienti končících zajištěných fondů vyplaceno 1,9 miliardy korun. Takže se vlastně jen „recyklovala“ část těchto peněz. Vezmeme-li v potaz dokonce 2,5miliardové odlivy za září a říjen, vidíme, že ze svých inkasovaných peněz podílníci opět investovali pouhou část.

Navíc se občas se navíc povede větší zátah na privátní klientelu, jako například 600 milionů korun, které ti „lepší“ klienti donesli do ČSOB Exclusive Buffer Jumper 2.

Zajištěné stále v propadle

U zajištěných fondů však ještě zůstaňme, protože při pohledu na celý letošní fondbyznys vidíme, že ze všech fondů sice odešlo 6,5 miliardy korun, ale přitom 6,7 miliardy odešlo právě ze zajištěných fondů. Tedy u všech ostatních můžeme s nadhledem prohlásit, že nula od nuly (zatím) pojde, i když tam pár drobných najdeme.

Ani „úrokové“ netáhnou

Investicím na peněžní trh a do dluhopisů říkáme fix income – s daným příjmem. Ale ani jim se nijak nedaří, Značnou roli hraje ISČS Sporoinvest, z něhož odešlo rovných 4,5 miliardy korun. Ten je sice stále považován za fond peněžního trhu (a také jej tam průběžně započítávám), ale formálně je nyní přeřazen mezi dluhopisové. Takže považujeme-li jej za peněžák, ztrácejí fondy peněžního trhu 3 miliardy korun a naopak dluhopisové si 2,7 miliardy připsaly. Ale podle současného třídění by situace byla opačná a fondy peněžního trhu přidávají 1,5 miliardy, zatímco dluhopisové 1,8 miliardy ztrácejí.

Celkem tedy fondy zaměřené na fix income přes čtvrt miliardy ztrácejí. Možná překvapivě tak letos nejvíc „táhnou“ smíšené fondy, které si zatím připisují 560 milionů.

Spořínek chce „jistotu“

Celkově se tedy fondbyznys zatím z éry nemilosti klientů ještě zdaleka nedostal. Češi ovšem nijak nehorují ani pro pojištění, když se pojistný trh podle výsledků za první pololetí stále jen potácí v nominální stagnaci, a tedy v reálném poklesu. Životní pojištění vykázalo alespoň 2,6% růst, ale znatelně již klesá obliba jednorázových pojistek. Přesto do těchto kočkopsů lidé vložili 15 miliard korun.

V oblibě je letos totiž o koňskou délku poráží komando spořicích účtů, kterými na českou touhu po předem daném úroku zaútočily především nové banky. Za první pololetí na tyto netermínované účty přišlo 30 miliard korun. A dokud se nové malé (a nyní i střední) banky budou o klienty prát na spořicích účtech, do té doby na ně budou mířit další miliardy.

Tip do článku - účto fakturace duben

Úroky (za)míří dolů

Ani takové lákadlo však nemůže vydržet věčně (pro banky je jasně prodělečné), zejména poté, kdy nedávno dost překvapivě srazila ČNB sazby k nule. Jasně, na mezibankovním trhu se hraje na jinak nalajnovaném hřišti, ale faktem zůstává, že když si banka chce Na Příkopě schovat nějaký ten milion, tak leda skoro bezúročně – dostane za to jen pětikilo, tedy kšeft nic moc. Ale jak je to i v jiných zemích, banky do reálné ekonomiky levnější peníze příliš pouštět nechtějí.

Transmisní mechanismus už monetárními nástroji není jak rozhýbat. Básnění o fiskálních prorůstových nástrojích maluje cestu do pekel, ale zvyšování daní ji přímo dláždí. ČSSD navrhuje zvýšení daňové kvóty o 3 procentní body, proti tomu je o procento vyšší zdanění spotřeby zvýšením DPH jen bonbónek. Čtěte také: ČSSD: Spoléháme na tichou podporu komunistů. A škrtat nechceme

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).