Hlavní navigace

Spořicím účtům končí jepičí život. Kam investovat?

4. 10. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Krátký vzestup slávy spořicích účtů stíhá stále klesající úrok. Kdo se nachytal na zisky fondů z loňských let, bude letos smutnit. Zbývá otázka, kam nyní bezpečně investovat peníze.

Popularita fondů letos skomírá na úbytě, ani téměř dvoumiliardový odliv od jara nenaznačoval obrat. Takže snad až září ukazuje přívětivější tvář, alespoň to naznačuje 570 milionů korun, což je od března výsledek nejen nejlepší, ale dokonce jediný kladný. Zatímco na odlivech se podepisovaly zejména fondy peněžního trhu, investoři se zahleděli do dluhopisových fondů. Varovat je před jejich budoucností má efekt podobný známému házení hrachu na stěnu, když je přímo hypnotizují dvojciferné výnosy za minulých dvanáct měsíců.

Na tempu také přidávají zajištěné fondy, které za poslední tři týdny přilákaly přes 900 milionů korun. Není se co divit, protože lidé zoufale hledají něco trochu bezpečného, co by alespoň trochu vynášelo.

Konec výhodných depozitních produktů

Končí i jepičí sláva spořicích účtů, kde stěží najdeme výnos vyšší než 1,75 % (tam minulý týden kleslo i ING Konto) – tedy po zdanění 1,49 %. A úroky budou klesat i nadále. Není se tedy co divit, že bankovní statistika ukazuje, že jen za poslední 4 měsíce z termínovaných účtů odešlo 25 miliard korun. A to ještě zatím nezačal odliv ze stavebního spoření, ovšem tříměsíční výpověď se zřejmě začne projevovat až na podzim (přestože byť i jen 4% výnos po redukci státní podpory nebude k zahození).

Podílové fondy V mil. Kč
Peněžního trhu –557
Dluhopisové 615
Smíšené –26
Akciové 17
Zajištěné 517
Celkem 566

Nová šance: dividendové akcie

Takže souhrn: vklady i fondy peněžního trhu po odečtení inflace prodělají, dluhopisové fondy nedopadnou o mnoho lépe. Zajištěné připomínají hrací automat. Akciové fondy snad vydělají, ale ty jsou pro většinu lidí příliš rizikové. Co tedy zbývá? Jednoznačně dividendové akcie, na tom se shoduje dnes většina doporučení. Takže stručné zopakování: dividendový výnos akcií ČEZ je kolem 6 %, Phillip Moris skoro 9 %, Telefonica O2 přes 8 % a výplatu dividendy obnovuje i NWR (pololetní 5,20 Kč dává anualizovaný dividendový výnos 4,8 %). Dividendy vyplácí v jarních termínech i Komerční banka, Erste či VIG. Také mezi akciemi lze tedy zvolit strategii, která je jen velmi málo riziková. Na to, že právě dividendové akcie jsou jediná strategie, která má v současnosti optimální mix nižší rizikovosti a výnosu, upozorňujeme již delší dobu a nedávno to zdůraznil i populární analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Není tedy ku podivu, že roste jak počet, tak i objem obchodů našich investorů, kteří obchodují s akciemi přímo. To dokazují například údaje největšího českého online brokera Fio banky, která za první pololetí realizovala objemy obchodů ve výši téměř 140 miliard korun a meziročně tak zaregistrovala růst o 42 %, za druhé čtvrtletí dokonce o 47 %. Počet nových klientů se za druhé čtvrtletí zvýšil o téměř 2000 a je jich již přes 36 tisíc.

Zajímavosti se ovšem najdou i na vlastních akciových trzích – například protože září bývá tradičně bídné, indexu S&P 500 tak stačilo posílit o necelých 8,8 % k tomu, aby předvedl největší zářijovou rally od roku 1939. To pochopitelně nic převratného neznamená, i když 70letý rekord za zmínku stojí. Další vývoj rozhodne bitva o kótu technické rezistence kolem 1150 bodů.

Šance pro pravidelné investování

Pro většinu „drobných investorů“ však zůstávají nejpřístupnější fondy a zejména pravidelné investování. Chce to jen trochu odvahy a podívejme, jak si mohou lebedit ti někteří, kdo zahnali strach a šli do akciových fondů před rokem: úžasných 26 % dává ISČS Top Stock a pěkných 20 % ČSOB Akciový fond BRIC nebo 17 % ČSOB Střední s Východní Evropa. Ovšem není u všech posvícení a najdeme i ztráty (třeba ISČS Sporotrend s –7,5 % na oživení v našich východních končinách teprve čeká).

skoleni_27_5

Jistě ale není od věci upozornit na studii společnosti Morningstar, která se specializuje na analytické hodnocení fondů a z níž vyplývá, že nízkonákladové (low cost) fondy byly nejen levnější, ale i výkonnější. Například pětina těch nejlevnějších z amerických fondů investující do domácího akciové trhu měla průměrný výnos za období 2005–2010 (do 10. března 2010) 3,35 % za rok. Pětina těch nejdražších fondů dosáhla průměrný výnos 2,02 % ročně. Levnější fondy dosáhly tedy o 1,33 % ročně vyšší zhodnocení než dražší fondy. U fondů investujících do zahraničních akcií byl tento rozdíl 1,21 % p.a. ve prospěch levnějších fondů.

Je to smutné, ale obecně lze říci, že ty levné fondy byly o víc než polovinu výkonnější. U nás bohužel podobné analýzy neexistují, ovšem není důvodu se domnívat, že by situace byla nějak dramaticky odlišná. Horší je jiná věc, ty levnější se u nás prakticky nevyskytují. Takže například hezký LifeCycle fond právě spouští Raiffeisenbank s poplatkem za správu 1,5 %, což patří k těm „slušnějším“.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).