Hlavní navigace

Společnou evropskou měnu podpořilo rozhodnutí německého ústavního soudu

13. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Euro se ve středu posunulo na nové maximum od května letošního roku a přiblížilo se k úrovni 1,30 USD/EUR.

Zprávy a události

Červencová průmyslová výroba v EMU vzrostla o 0,6 % m/m (trh 0,1 %). Meziročně však výroba poklesla o 2,3 % y/y (SA, WDA, trh očekával –3,3 %).

Německý ústavní soud v souladu s očekáváním zamítl pozastavení zapojení Německa do evropského záchranného mechanismu ESM.

Euro na dohled úrovni 1,30 USD/EUR

V souladu s očekáváním soud zamítl pozastavení zapojení Německa do evropského záchranného fondu ESM za podmínky, že se závazky Německa nebudou zvyšovat (závazky ESM tedy nemohou být neomezené). ESM tedy nyní čeká ratifikace v Bundestagu, po které by mohl začít fungovat (zřejmě v první polovině října).Evropská komise představila návrh nového systému bankovní regulace, podle kterého by významné pravomoci získala ECB.

Ta by měla udělovat a odebírat bankovní licence, provádět kontrolu bankovního dozoru a požadovat od bank vytvářet rezervy pro období zvýšené rizikové averze za účelem snížení pravděpodobnosti jejich kolapsu. Podrobněji by se mělo o bankovní regulaci i ESM diskutovat v polovině října na schůzce ministrů financí zemí EMU a o týden později na dalším summitu EU.

Dnešní hlavní událostí bude oznámení výsledků zasedání FOMC. Trhy očekávají, že Ben Bernanke představí další opatření na podporu ekonomiky, pravděpodobně nové kolo kvantitativního uvolňování a prodloužení období nízkých sazeb. Toto oznámení by mělo mít příznivý dopad pro euro a riziková aktiva, nicméně část z tohoto pozitivního impulzu je už v tržních cenách zřejmě zahrnuta.

Makroekonomická data jsou v současných dnech odstavena na vedlejší kolej. Červencová průmyslová výroba v EMU pozitivně překvapila, když vzrostla o 0,6 % m/m (trh 0,1 %). Na meziročních datech je ale vidět celkově slabší letošní aktivita, když výroba poklesla o 2,3 % y/y (SA, WDA, trh očekával –3,3 %).

Koruna se odrazila od svého ročního maxima

Středoevropské měny včera korigovaly své výrazné úterní zisky. Koruna se odrazila od svého ročního maxima mírně nad 23,30 CZK/EUR a oslabením k úrovni 24,50 si odepsala zhruba půl procenta hodnoty proti společné evropské měně. Podobné ztráty zaznamenaly i zlotý a forint.

Za včerejším vývojem na středoevropských devizových trzích stojí výlučně externí faktory. Rozhodnutí německého ústavního soudu o podmíněném souhlasu se zapojením Německa do ESM bylo na trzích očekáváno. Část investorů tak pravděpodobně mohla vybrat zisky ze svých pozic v regionálních měnách a přesunout prostředky k rizikovějším aktivům. To se projevilo i na českém dluhopisovém trhu, kde se odliv investorů z bezpečných českých dluhopisů promítl například růstem výnosu desetiletého českého dluhopisu zpět nad 2,5 %.

Dnes se v regionu dočkáme pouze polské srpnové inflace. Ta by měla zpomalit z červencových 4,0 % na 3,8 % y/y. Nejdůležitější událostí ale bude oznámení výsledků zasedání americké centrální banky. Trhy očekávají, že Fed přijde s dalším kolem uvolňování měnových podmínek, což by opět mohlo podpořit euro i regionální měny. Otázkou však je, jestli má koruna potenciál dále posílit proti euru. Podle nás jsou současné korunové úrovně příliš silné, nicméně by se díky lepší náladě mohly ještě nějaký čas udržet. V delším horizontu by se však koruna měla přizpůsobit fundamentálním důvodům, tedy recesi v české ekonomice, a oslabit.

Česká swapová křivka včera zvýšila svůj sklon, když dlouhý konec vzrostl o zhruba 5 bb a krátký konec jen marginálně.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).