Hlavní navigace

Spojené státy prodaly za 32 mld USD státních dluhopisů

Petr Bártek

A s výnosem 0,385% při poměru mezi poptávkou a nabídkou 3,62.

Doba čtení: 2 minuty

Aukce potvrzuje, že blížící se jednání o navýšení tripu zadlužení, které přímo hrozí možností technického defaultu, nemá podobně jako předchozí jednání o řešení rozpočtového útesu vliv na apetit trhu po státních dluhopisech.

Podle prezidenta richmondského Fedu Lackera (jestřáb, letos není členem FOMC) kvantitativní uvolňování příliš nepomáhá americké ekonomice a spíše vyvolává hrozbu inflace. Lacker má podobné názory dlouhodobě, jeho projev tedy nepřinesl nic nového ale po tom co trh citlivě reagoval na výroky dalších členů Fedu naznačující možnost ukončení kvantitativního uvolňování už letos by na ně trh mohl být zvýšeně citlivý.

• Maďarská průmyslová produkce klesla v prosinci nejvíce za poslední tři roky (6,9% meziročně) Podobně jako den předtím v ČR i v Maďarsku hraje důležitou roli slabost exportních trhů. Forint reagoval oslabením na 293, v průběhu dne však postupně většinu ztrát smazal.

• Německé tovární zakázky v listopadu klesly o 1,8% meziměsíčně, poněkud více než se čekalo. Objednávky očištěné o volatilní položky však lehce rostly, což indikuje, že trend ke zlepšení situace by měl v dalších měsících pokračovat.

• Japonská centrální banka zváží další uvolnění měnové politiky a zvýšení inflačního cíle z 1% na 2% protože slabost ekonomiky komplikuje snahu o ukončení dlouhodobé deflace. Uvolnění měnové politiky by nejspíše mělo formu zvýšení objemu odkupu a programu na podporu poskytování úvěrů.

• U nás dnes budou zveřejněny údaje o vývoji maloobchodních cena nezaměstnanosti. Oboje by mělo stagnovat a nemělo by výrazněji ovlivnit obchodování (zejména korunu). Pouze výrazně nižší než očekávaná inflace by mohla přiživit spekulace na intervence ČNB proti koruně a vést k jejímu oslabení.

dan_z_prijmu

• Po objednávkách v průmyslu dnes bude trh sledovat průmyslovou výrobu v Německu. Měl by se potvrdit trend ke zlepšování situace, což by se mělo projeti mírnějším meziročním poklesem.

• V Polsku zasedá centrální banka a dá se čekat snížení sazeb o 25bp. na 2,75%. Výraznější snížení sazeb nečekáme, členové měnového výboru se vyjadřovali proti takové možnosti.

Našli jste v článku chybu?