Hlavní navigace

Špatné výsledky firem sráží zámořské akciové indexy

12. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americké akciové indexy včera klesly o více než procento, za čímž se vedle špatné nálady z Evropy stálo pokračování výsledkové sezóny.

Jaderná elektrárna Dukovany rozšířila rozsah kontrol svarů.

Štěpení akcií Komerční banky se dnes projeví poklesem jejich ceny na burze.

Moneta Money Bank dnes oznámila výsledky za Q1 16.

Západoevropské akcie by dnes měly otevřít mírným poklesem.

Z makroekonomických dat dnes bude zveřejněna např. průmyslová produkce v eurozóně.

Závěr výsledkové sezóny přináší mimo jiné údaje o hospodaření finančních společností Credit Agricole, Generali a KBC či energetické firmy RWE.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy včera klesly o více než procento, za čímž se vedle špatné nálady z Evropy stálo pokračování výsledkové sezóny. Mezi nejztrátovější patřily akcie Walt Disney ( 4 % kvůli kvartálnímu zisku pod odhady) a Macy’s (-15 % v reakci na snížení výhledu letošních tržeb i zisku). Ještě většími propadáky jsou akcie prodejců kancelářského vybavení Staples (-18 %) a Office Depot (dokonce –41 %) kvůli zrušení plánované fúze.

Noční obchodování na asijských burzách nepřineslo velké změny hlavních indexů. Růstu dnes bránily poměrně slabé výsledky japonských firem, když očekávání investorů zklamala například výrobce pneumatik Bridgestone (-6 %), automobilka Toyota (-1,5 %) nebo výrobce elektroniky Casio Computer (-12 %).

ČEZ

ČEZ včera oznámil, že jaderná elektrárna Dukovany rozšířila rozsah kontrol svarů. Důvodem je snaha předejít případným pochybnostem o spolehlivosti a bezpečnosti zařízení. Nyní je od 23. dubna plánovaně odstaven třetí blok, jehož odstávka bude ukončena 19. října. Plánovaná odstávka druhého bloku bude zahájena 16. září a bude pokračovat v roce 2017.

Provoz českých jaderných elektráren letos zatím stále není optimální, což dokládá fakt, že ČEZ tento týden informoval o snížení cíle celoroční výroby z původních 30 TWh na 28,7 TWh. To by však stále oproti špatnému loňskému roku mělo znamenat 7% nárůst produkce. ČEZ navíc dokáže nahradit tento menší výpadek plánované produkce jinde, a proto firma ponechala v platnosti své celoroční cíle pro EBITDA a upravený čistý zisk.

Komerční banka

Včera byl v Centrálním depozitáři cenných papírů proveden zápis změny jmenovité hodnoty akcií Komerční banky z 500 Kč na 100 Kč za kus. Od dneška se pak štěpení akcií v poměru 5:1 projeví i na ceně akcií na burze, která by tak v důsledku štěpení měla klesnout na pětinu, tj. na přibližně 920 Kč za kus. Akcionáři ale budou vlastnit pětinásobný počet akcií.

skoleni_29_6

Moneta Money Bank

Moneta Money Bank dnes ráno oznámila výsledky hospodaření za Q1 16. Čistý úrokový výnos klesl o 8 % y/y na 2,18 mld. Kč a čistý zisk o 9 % y/y na 1,08 mld. Kč.

Vzhledem k nedávnému uvedení akcií na burzu není k dispozici tržní konsensus kvartálních výsledků, a proto je těžké odhadnout reakci ceny akcií. Celkově ale výsledky nevybočily z trendů, o kterých se mluvilo během IPO.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).