Hlavní navigace

Španělsko zahájilo letošní financování ve velkém stylu

Luboš Mokráš

Španělsko v letošní první aukci prodalo více dluhopisů než předpokládalo a za nižší výnos. Že by byla loňská akce na podporu slabých států eurozóny úspěšná?

Doba čtení: 2 minuty

Včerejší zasedání ECB nepřineslo příliš nových informací. Sazby zůstaly v souladu se všeobecným očekáváním beze změny. Oproti předchozímu zasedání bylo tentokrát rozhodnutí jednomyslné. Prezident ECB Draghi to zdůvodnil stabilizací reálné ekonomiky a zřetelným zlepšením nálady na finančních trzích (pokles výnosů státních dluhopisů ohrožených států, růst akciových indexů).

Vyhlídky evropské ekonomiky se proti předchozímu zasedání nezměnily – letos by měla zůstat slabá. Rizika pro ekonomiku zůstávají směrem k horší výkonnosti a představují je zejména možné negativní šoky ze světa. Na druhou stranu se ECB zatím nechystá omezovat mimořádná opatření na podporu finančních trhů. 

Draghi konstatoval, že poptávka po likviditě ECB klesá, což se projevuje zmenšováním její bilance, ale že je předčasné uvažovat o ukončení mimořádných dodávek likvidity, protože finanční trhy v eurozóně zůstávají silně fragmentované a postupná normalizace stavu bude ještě nějakou dobu trvat. Dá se předpokládat, že podobný charakter jako dnešní budou mít i zasedání ECB v dalších měsících – tedy nebude se toho mnoho dít. Euro na výsledky zasedání a tiskovku reagovalo posílením a výnos německého desetiletého dluhopisu stoupl – trh podle všeho interpretoval dnešní zasedání jako potvrzení, že sazby ECB jsou na dně a že jejích další snížení už je nepravděpodobné. 

Ani BoE nebyla včera aktivní – sazby i objem odkupovaných dluhopisů zůstaly beze změny. Nyní vyčkává, jaký dopad na ekonomiku měly její předchozí akce (kromě kvantitativního uvolňování zejména program „hotovost za půjčování“. 

Španělsko zahájilo letošní financování ve velkém stylu. Prodalo za 5,8 mld EUR dluhopisů (více než plánovalo) s průměrným výnosem nižším, než se čekalo. Poptávka v aukci byla velmi silná, což ukazuje, že by loňská akce na podporu slabých států eurozóny mohla definitivně uspět (pokud tedy nedojde k dalšímu vzplanutí dluhové krize například po italských parlamentních volbách). 

dan_z_prijmu

Fed dodal loni do státních rozpočtu 88,9 mld USD. Šlo o peníze, které vydělal na své obrovské držbě aktiv nakoupených v rámci záchranných operací po zhroucení Lehman brothers. Primárním zdrojem zisku pak byly úroky z dluhopisů. 

Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA za poslední týden nečekaně vzrostly na 371 000. Méně volatilní čtyřtýdenní klouzavý průměr se drží na 365 800, což je relativně nízká hodnota. Propouštění tak není hlavním problémem amerického trhu práce, tím je spíše malá ochota najímat nové pracovníky. Proto je také pokles nezaměstnanosti příliš pomalý, což nutí Fed držet extrémně uvolněnou měnovou politiku. 

Našli jste v článku chybu?