Hlavní navigace

ČEZ chce obměnit dozorčí radu v Albánii

3. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Společnost ČEZ má vážné problémy v Albánii

Včerejší den nepřinesl velké pohyby ani na evropských, ani na amerických burzách. Po pozitivnějším začátku se indexy mírně snížily s tím, jak španělský premiér Rajoy po jednání s regiony mj. prohlásil, že přijetí bailoutu není „na pořadu dne“ a španělská vláda stále vyhodnocuje podmínky, za nichž by finanční pomoc byla přislíbena. Asijské trhy dnes převážně mírně klesaly, totéž očekáváme na začátku obchodování v Evropě.

skoleni9_11

Společnost ČEZ včera po obchodování oznámila, že do dozorčí rady své albánské společnosti ČEZ Shperndarje dosadí nezávislé odborníky z britské společnosti Schindlers – firmy s dlouholetými zkušenostmi v oblasti strategických vyjednávání. ČEZ tak reaguje na vypjatou situaci s albánskou vládou a sérii neúspěšných jednání o nápravě současné neutěšené situace kolem ČEZ Shperndarje. Naposledy dostala albánská společnost ČEZ pokutu kvůli údajnému daňovému dopadu ztrát v distribuční síti. Albánský stát naprosto paradoxně požaduje po ČEZ odvedení daní za elektřinu, která ČEZu byla ukradena ze sítě. Celá situace bohužel ukazuje, že situace v Albánii zůstává nepříznivá a zlepšení, v které vedení ČEZ věřilo při prezentaci výsledků za 2Q2012, zatím nepřichází. Dosazení nezá vislých odborníků do dozorčí rady ČEZ Shperndarje je vstřícným krokem, ovšem evidentně s nejistým výsledkem. Celou situaci proto nyní vidíme pro ČEZ jako mírně negativní.

Druhá zpráva k ČEZ se týká elektrárny Dukovany a jejich paliva. Dle deníku E15 se Evropské komisi nelíbí to, že Dukovany dostávají ruské palivo, resp. palivo, které neodpovídá tzv. korfské deklaraci (požadující, aby alespoň 70% paliva bylo obohacováno v zemích EU). ČEZ logicky reaguje tím, že smlouva o dodávkách s Tvel byla podepsána ještě před vstupem ČR do EU a byla akceptována ze strany ESA (zásobovací agentura Euratomu). Tuto zprávu vidíme v kontextu současného protijaderného tažení v Evropěa  nemyslíme si, že by to mělo zkomplikovat prodloužení licence pro Dukovany o dalších 10 let (současná licence vyprší 2015–2017).

DNES OČEKÁVÁME:

  • V Německu (9:55) a následně v eurozóně (10:00) bude zveřejněn index PMI ve službách za září (předběžné číslo). Za eurozónu nás k tomu čekají i maloobchodní tržby za srpen (11:00).
  • V USA je na programu vývoj zaměstnanosti v soukromém sektoru (ADP payrolls, 14:15) a ISM ve službách za září (16:00).
  • Na dluhopisovém trhu v Evropě dnes žádná významná aukce na programu není.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).