Hlavní navigace

Španělské problémy - akcie bank klesají, česká koruna slábne

26. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Akcie v západní Evropě začátkem týdne poklesly na nejnižší úroveň od počátku tohoto měsíce. Hlavním důvodem jsou obavy investorů, že summit Evropské unie, konající se koncem týdne, nepřinese řešení stupňující se dluhové krize v eurozóně.

Akcie v západní Evropě začátkem týdne poklesly na nejnižší úroveň od počátku tohoto měsíce. Hlavním důvodem jsou obavy investorů, že summit Evropské unie, konající se koncem týdne, nepřinese řešení stupňující se dluhové krize v eurozóně. Nejvíce ztrácely bankovní společnosti. Akcie španělských bank Santander oslabily o 4,7 procenta a BBVA o 5,5 procenta.

Španělsko již také formálně požádalo o pomoc pro zadlužené banky a spekuluje se, že agentura Moody's se chystá citelně snížit rating španělských bank. Italská UniCredit ztratila 8,4 procenta kvůli obavám trhů z rozšíření dluhové krize do Itálie. Na bruselském summitu se očekává debata o bankovní unii, těsnější fiskální integraci a rovněž o možnosti zprovoznit fond na pomoc zadluženým zemím.

Španělský problém tkví především v bankovním sektoru, zdecimovaném poklesem cen nemovitostí. Problém vyústil ve vysokou delikvenci dlužníků, se kterou si banky bez dodatečných kapitálových injekcí neporadí. Španělský záchranný balíček se týká právě posílení kapitálu bankovního sektoru, čímž se liší od pomoci ostatním zemím. Španělsko jako takové má oproti ostatním problémovým zemím relativně „nízké“ zadlužení, které by mělo být schopné zvládnout.

Španělská vláda nyní, tedy ani ne v polovině roku, už udala přes 60 % dluhopisů, plánovaných pro letošní rok, a byť jsou současné úrovně úrokových sazeb pro Španěly nepříjemné, nepředstavují sami osobě minimálně v krátkodobém horizontu zásadní problém. Domnívám se tedy, že Španělsko je schopno své problémy zvládnout.

Do České republiky se problémy přenášejí především prostřednictvím oslabení kurzu koruny, která se aktuálně pohybuje na dostřel 26 CZK/EUR. To je však dobrá zpráva pro naše exportéry, jejichž zboží a služby jsou tak, vyjádřeno v zahraniční měně, levnější. Naopak nepříjemné je to pro spotřebitele zboží z dovozu.

CHP22

České Ministerstvo financí však nemá problém vydávat domácí státní dluhopisy s relativně nízkými úroky, cca polovičními oproti Španělsku či Itálii, což ukazuje na vysokou důvěru investorů v konsolidaci českých veřejných financí.

Fiskální integrace eurozóny je minimálně v dlouhodobém horizontu nutnou podmínkou řešení současných problémů. Bez ní si zadělávají společné evropské dluhopisy na obrovský morální hazard tím, že některé země eurozóny nebudou nad sebou cítit bič dražšího financování, nebudou-li rozumně hospodařit.

Autor článku

Obchodní ředitel společnosti Conseq


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).