Hlavní navigace

Španělé upsali bondy jen za cenu vyšších výnosů

20. 7. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Včera se konala aukce dlouhodobých dluhopisů Španělska a Francie. Španělé upsali bondy jen za cenu vyšších výnosů. Co bude dál?

Komentář trhu

Kdo včera očekával korekci středeční včerejší rally, tak podcenil sílu slov šéfa FEDu při posledním vystoupení v US kongresu, resp. jejich vnímání trhem. Ten totiž silně zaceňuje očekávání nové stimulace oznámené již na příštím zasedání FOMC (1. 8. 2012). Svůj nezanedbatelný pozitivní vliv má nadále i výsledková sezona v USA, kdy společnosti ve většině případů překonávají velmi nízká očekávání trhu.

Zásadními událostmi byly včera aukce dlouhodobých dluhopisů Španělska a Francie. Španělé dosáhli úpisu jen za cenu vyšších výnosů. Výnosy 10Y bondů se na sekundárním trhu posunuly opět k nebezpečné hranici 7 %. Z toho plynoucí nervozita se projevila na FXu pohybem EUR/USD k hranici 1,225. Akciové trhy se zlomit nenechaly a indexy v západní Evropě přidaly 0,5–1 %. Tento protichůdný pohyb trhů, bondů, FXu a akcií znamená, že se přenastavuje rovnováha na trhu na nové úrovně. Významné bude i rozhodnutí Bundestagu o pomoci Španělsku, kde je očekáván a zaceněn pozitivní výsledek.

V Praze včera bylo živo. Objem dosáhl více než 1,5 mld. Kč, kdy více než 2/3 patřily společně Komerční bance (3 559 Kč, +3,01%) a ČEZu (720 Kč, –1,10%). Banky se vezly se sektorem, kde jasně dominovali kupci. Prodejní tlak byl naopak cítit na ČEZu a Telefonice (385,5 Kč, –0,39%). Objemy a změny cen na ostatních titulech byly zanedbatelné.

PMČR: Neutrální. DD: Revize. Cílová cena: Revize

Společnost Philip Morris International (PMI), jejíž dceřinou společností je mimo jiné i domácí Philip Morris ČR (PMČR), včera oznámila výsledky hospodaření za 2Q12 (lehce lepší než očekávání s potvrzeným výhledem) včetně komentáře k českému trhu. Dle komentáře se v druhém čtvrtletí 2012 trh s cigaretami v ČR snížil o 4,2 % (za 1Q o –2,9% r/r) na 5,3 mld. jednotek (4,6 mld. jednotek v 1Q12). Dodávky cigaret se snížily o 9,8 % (-6,0 % v 1Q) při meziročním snížení tržního podílu o 2,7 procentního bodu na 42,8 % (43,6 % za 1Q). Pokles tržního podílu byl opětovně zaznamenán především v domácích nízkomaržových značkách jako Petra a Sparta.

FIN21

Naopak podíl značky Marlboro opakovaně mírně rostl na 7,6 %. Zmíněná data pro ČR vnímáme v souladu s očekáváním, kdy především zvýšení spotřební daně od počátku roku přináší tradičně snížení celkového trhu a přechod kuřáků na levnější značky, které zároveň nejsou v produkci společnosti. Celkově zprávu vnímáme jako neutrální vzhledem k potvrzení očekávání (pokračování trendu z 1Q12). Akcie PMČR v souladu s vyzněním zprávy včera mírně poklesly (-0,66 %). Zajímavější bude sledovat výsledky PMČR (odhad konec srpna). Zde nás bude zajímat, jak si vedou exporty do ostatních zemí, které by měly nahrazovat nižší prodeje v ČR (ze zveřejněných dat byl pokles v kusech za 1H12 –8,5 %).

Komentář k americkému trhu

Zámořské trhy uzavřely čtvrteční obchodování na dvouměsíčních maximech s podporou růstu cen komodit a prozatím úspěšné výsledkové sezóny. Americká lehká ropa (WTI) přidala téměř 3 %, dařilo se i zlatu (+0,5 %) a mědi (+1,3 %). Hlavní index S&P500 se tak vyšplhal nad hladinu 1375 bodů (+0,3 %) při denních maximech až na úrovni 1381 b. Lídrem trhu byly jednoznačně akcie technologického gigatnu IBM (195 USD; +4 %), které těžily z výsledků oznámených ve středu po zavření trhu. Nedařilo se naopak finančnímu sektoru díky slabším číslům investiční banky Morgan Stanley (13,25 USD; –5 %). Pozitivní náladu neovlivnily ani horší data z trhu práce, klesající ekonimická aktivita v oblasti Filadelfie a slabší předstihové ukazatele. Investoři tak vsázejí na další uvolňování ze strany Fedu. Po zavření trhu navíc reportovali další silná čísla Google (611,25; +3 %) a Microsoft (31,38; +2,3 %). V pátek nejsou na programu žádné kurzotvorné zprávy, dá se tak očekávat obchodování při nízkých objemech.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).