Hlavní navigace

Názor k článku Soukromé měny – užitečný recept, byť utopie od Utopenec - Věřte mi, že ani v roce 1933 v...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 3. 2012 8:46

    Utopenec (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz

    Věřte mi, že ani v roce 1933 v USA stát lidem nezabavoval zlaťáky zakopané na zahradě, dokonce ani zazděné ve sklepě (a dokonce ani schované v plechovce od fazolí). Tak leda ty uložené v bankovním sejfu. I dnes by stát šel hlavně po ETF fondech, zlatých bankovních fondech a možná bankovních bezpečnostních schránkách, ale těžko by překopával zahrady všech občanů.

    Prodej domu je jednoduchá věc: formálně se může udát v oficiální měně, možná za podhodnocenou cenu a zbytek z ruky do ruky ve zlatě. Ostatně jak byste asi třeba v takovém výmarském Německu určil tržní cenu domu? Pokud vím, tehdy se za 3 unce zlata dal koupit blok činžáků v Berlíně. Cena v inflačních markách v podstatě neexistovala, či se měnila každou minutou.

    Kolaps Říma je dobrý příklad toho, k čemu vede zmocnění se měny státem, zlehčování a šizení mincí, státem generovaná inflace. A myslím, že po pádu Říma poctivé peníze zvítězily. Jakmile pominul státní tlak, povinnost přijímat i šizené státní mince za nominál, přirozeně se obnovila role Au a Ag a lidi přestal zajímat nominál mince, ale obsah drahého kovu. Dnes pád Říma bereme jako tragédii, tehdy to lidé brali jako úlevu (jinak by k němu ostatně ani nedošlo - kdyby ho všichni tak milovali).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).