Hlavní navigace

Názor k článku Soukromé měny – užitečný recept, byť utopie od Utopenec - Čirou utopií je pouze to, že se stát...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 3. 2012 9:54

  Utopenec (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz

  Čirou utopií je pouze to, že se stát svého monopolu na padělání peněz vzdá dobrovolně. Ostatní již utopií není.

  K přechodu na alternativní měny bez ohledu na vůli státu dojde minimálně z těchto důvodů:

  1) Inflace oficiálně měny bude pro lidi neúnosná. A nemusí jít přímo o hyperinflaci (i když i ta časem zřejmě přijde), stačí prostě vyšší inflace. Můžeme se podívat do zemí, kde taková inflace je. V takovém Vietnamu vám za inflační dongy barák nikdo neprodá, musíte tasit zlaťáky

  2) Státní boj proti šedé ekonomice a praní špinavých peněz zahrnuje i omezování hotovostních plateb a některé země EU uvažují o úplném zrušení hotovosti. Pro stát je toto velkým lákadlem, velký bratr by z bankovních výpisů vyčetl vše. Jenže zrušením hotovosti nezmizí ani drogy či prostituce, ani snaha vyhnout se daním (instalatér vám dá slevu, když nechcete doklad). Zrušení hotovosti by mělo jediný důsledek: lidi/trh by si spontánně našli alternativní prostředek směny.

  3) Státní nekryté peníze mají společnou matku: americký dolar. Centrální banky celého světa drží rezervy v USD. Budoucnost USD je ale nejistá, dluhy USA astronomické a konkurenti USA (Rusko, Čína, Japonsko, ...) se roli USD snaží podkopat. Je pro ně nevýhodné, aby se světový obchod i světové rezervy vázaly výhradně na USD. Pokud monopolní role USD skončí (např. ztrátou monopolu na relizaci obchodu s ropou - viz Irán), může to způsobit smrtelný šok všem nekrytým státně-monopolním měnám. Rusko, Indie, Čína navyšují zlaté rezervy a některé ropné státy chtějí ropu prodávat za zlato. Jiné si to zatím dovolit nemohou, protože místní režimy existují jen kvůli přítomnosti USArmy. To ale nebude trvat věčně, nejde o stabilní situaci.

  Co se týče soukromých měn, asi by jich bylo víc, ale zase by byly globální. Zkrátka by je provozovala sdružení bank, stejně jako dnes máme Visa, EC/MC a AmEx, měli bychom např. 3 velké soukromé globální měny. Tzn. měn by vlastně bylo asi méně, než dnes.

  Kdo na tento vývoj nechce čekat, může si již nyní spořit ve zlatých a stříbrných investičních mincích, jejichž hodnotu nezničí ani inflace, ani měnová reforma, ani státní bankrot, ani převrat, ani válka. Jejich hodnota není závislá od prosperity ČR či EU a důchod si s těmito penězi užijete kdekoli na světě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).