Hlavní navigace

Současný měnový systém nemá záchranné brzdy. Žijeme v riskantním světě

30. 4. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ještě před sto lety býval kotvou, zajišťující dostatek disciplíny a vyvarování se neudržitelných deficitů a bezuzdné kumulace dluhů, drahý kov. Tato kotva byla ale zrušena. Je to pozvánka pro inflaci?

Autor knihy Velké oživení Boeckh Anthony předpovídá, že nás čeká vyšší finanční volatilita a ekonomická nestabilita, srovnatelná k průběhu nekontrolovatelné jízdy na horské dráze. Na straně druhé vznikají nové příležitosti, jak vydělat peníze, i když vzhledem k vysoké volatilitě bude existovat mnoho možností, jak o peníze přijít. V roce 1914 snahami o odpoutání měn od jakéhokoliv ukotvení začala inflační sága doprovázená masivní inflací peněz i úvěrů. Současné Velké oživení má být podle investičního a ekonomické komentátora Anthonyho jen další kapitolou této ságy v době, kdy měny byly odpoutány od jakékoli kotvy.

Měnový systém bez jakéhokoli ukotvení

Ještě před sto lety býval kotvou, zajišťující dostatek disciplíny a vyvarování se neudržitelných deficitů a bezuzdné kumulace dluhů, drahý kov. Pravidla zlatého standardu umožňovala zvýšit množství peněz a úvěrů v domácí ekonomice pouze, když byl k dispozici přísun drahých kovů. Zvýšení množství peněz v domácí ekonomice tak bylo spojeno s jejich ztrátou v jiné zemi. Když země hodně vyvážela do zahraničí, zlato proudilo do země a množství peněz se zvyšovalo (a naopak). K všeobecné inflaci napříč zeměmi v tomto systému docházelo, jen když ve zvýšené míře začalo proudit zlato a stříbro z nalezišť – když se vytěžilo a získalo se více zlata, které se dostalo do oběhu.

Kotva, kterou bývalo zlato, nutící bankovní systém k sebeovládání a ukázněnosti, byla postupem času zrušena. Již ve dvacátých letech dvacátého století byl uveden standard zlatého slitku, tedy peněžní systém, ve kterém přímá směnitelnost za drahý kov byla zrušena, jako rezervy mohly být drženy dolary, libry a jiné měny, teoreticky směnitelné za zlaté slitky. Inflace se mohla objevit mnohem snadněji.

Anthony v diskutované knize varuje, že dnes žijeme ve finančním světě, který existuje bez jakékoliv kotvy, současný měnový systém nemá záchranné brzdy. Přirozená tendence globálního finančního a úvěrového systému k udržování stabilní rovnováhy a ukázněnosti chybí. Systém je jako perpetuum mobile, umožňující dělat „deficity snadno a rychle“ v posledních pětadvaceti letech zadlužení soukromého sektoru explodovalo a narazilo na své limity, vládní zadlužení na limity narazí.

Dolar stojící na pozadí inflace v zahraničních ekonomikách

Nemalá část rezerv centrálních bank je držena v dolarech a dolar je směnitelný za jiné měny za právě převládající měnový kurz. Hospodaří-li USA setrvale s velkými deficity obchodní bilance, více dolarů ze Spojených států odtéká, než přitéká – dovozy jsou financovány nově natištěnými dolary. Pokud zahraniční centrální banky tyto dolary nakupují, aby ochránily vlastní měnu před posílením (a deflací domácí ekonomiky), musí tak činit zvyšováním objemu vlastní měny. Domácí ekonomika je pak zaplavena nadměrnou likviditou, která může způsobovat domácí inflaci, bubliny v cenách aktiv a mnohdy i nadměrné kapitálové výdaje. Americké deficity platební bilance jsou tímto monetizovány zahraničními centrálními bankami. Velkým problémem světového měnového systému je skutečnost, že Spojené státy jako země s hlavní celosvětovou rezervní měnou hospodaří s neomezenými deficity a způsobuje inflaci v zahraničních ekonomikách.

inflace
Autor: Radovan Novotný

Inflace

Velké oživení jako nevídaný experiment

Investiční svět a jeho vody se změnily, stejně jako svět, ve kterém žijeme. Finanční krize odhalila, že z poskytnutých úvěrů vytvořené z peněz tekly na trhy aktiv a v okamžiku splasknutí souvisejících investičních bublin hrozilo zhroucení systému. Pomohlo masivní tištění peněz, další poskytnuté půjčky a ještě vyšší veřejné deficity. Není zřejmé, kam bude současné Velké oživení směřovat, co se stane a jak bude svět v budoucnu vypadat. Jde o nevídaný experiment spočívající v opětovném napumpování dalších peněz do systému, podobně jako je pumpován vzduch do balónu, aby vzlétl. Výše pumpovaných nově vytvářených peněz nemá obdoby, stejně jako politika nízkých úrokových sazeb.

Anthony ve své knize Velké oživení Aneb jako investoři mohou profitovat z nového světa peněz (The Great Reflation – How Investors Can Profit From the New World of Money) varuje, že regulace zaváděná pro vyhnutí se důsledkům nutně spjatých s růstem peněžní zásoby se dříve či později ukáže jako nefunkční. Jakmile se ve velkém tisknou peníze, musí se to někde projevit. Boeckh Anthony inflaci cen aktiv vysvětluje takto: Chcete-li pochopit inflaci aktiv, představte si inflaci peněz a úvěrů jako vodu vytékající z obří hadice, která je zapuštěna do země. Voda musí někde vytéct, ale vy si nemůžete být jisti, kde. Když hadice pumpuje peníze, musí některé ceny následně vzrůst. Je-li CPI inflace mírná a klesající, tlak vody musí proudit do aktiv a tlačit jejich ceny vzhůru.

dan_z_prijmu

Deflační nebo inflační scénář?

Pro snížení rizik musí být soukromý dluh výrazně zredukován. Problémem je, že se snižováním dluhu (deleveraging) souvisí deflační vývoj – jak se více spoří, aby byly vyrovnány dluhy, méně se utrácí a to vede k rozvahové recesi. Na stranu druhou existují pokusy tyto deflační síly kompenzovat tištěním peněz, popřípadě deficitním hospodařením – snahou napumpovat vzduch do balónu. V následujících letech tak budeme svědky přetahované mezi těmito dvěma (proinflačními a deflačními) silami. Výsledek je nejasný.

Žijeme v novém, riskantnějším světě. Měnové experimenty pro nás všechny vytváří velkou nejistotu a riziko, ale i zajímavé investiční příležitosti. Nově natištěné peníze se mohou promítnout v mnoha druzích aktiv, v blízké budoucnosti můžeme očekávat více investičních bublin. Pokud velké oživení narazí do zdi, dojde k dalšímu zadření úvěrů a hluboké recesi – bude to znamenat ještě vyšší rozpočtové deficity a nižší hospodářský růst. Řešení pro využití nově vyvstávajících investičních příležitostí má být to, že investoři mají být při rozkládání svých peněz napříč různými třídami aktiv mnohem aktivnější.

Autor článku

Autor se věnuje šíření poznání, uplatňování procesního i finančního řízení podniků, optimalizaci investic, strategickému a manažerskému poradenství včetně lektorské činnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).