Hlavní navigace

Sníží polská centrální banka úrokové sazby?

1. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tento týden je nejdůležitější zasedání polské CB, trh dle Reuters čeká snížení sazeb o 25 bodů.

CEE region

Makro data: Tento týden je nejdůležitější zasedání polské CB, trh dle Reuters čeká snížení sazeb o 25 bodů. I my se už kloníme spíše ke snížení sazeb, i když odklad o měsíc by nás moc nepřekvapil. Abychom si rozuměli – z makro pohledu je zpomalení v Polsku takové, že nemělo (jak jsme tvrdili) letos hlavně dojít ke zvýšení sazeb a snížení sazeb by mělo být okamžité. Snížení sazeb je teda skutečně potřeba. Máme ale tři důvody, proč si myslíme, že by k němu mohlo dojít až v listopadu – 1) inflace je stále nad cílem 2) až v listopadu bude nová prognóza 3) vyjádření bankéřů se zatím spíš lehce kloní k zachování sazeb (možná i z reputačního hlediska). Vidíme to tedy tak 55/45 pro snížení sazeb.

FX a FI: Koruna nejspíš bude pokračovat v oslabování, které bylo spuštěno po slovní intervenci guvernéra Singera ve čtvrtek. Dle nás k FX intervencím, které naznačil, nedojde, ale jako intervence je to účinné. Na úrovních 25,50 to bude na prodej CZK a nákup EUR.

skoleni_21_6

Hlavní trhy

Makro data: Tento týden bude datům dominovat zveřejnění pátečních dat z amerického trhu práce. Očekávání změny počtu pracovních míst jsou umírněná, takže bychom se nemuseli dočkat negativního překvapení. Sledovat se bude ve zvýšené míře kvůli Fedu míra nezaměstnanosti, kde se čeká pokles o 0,1%. Tady bychom viděly větší prostor pro zklamání. V USA budou také hodně sledované ISM indexy a zápis z posledního jednání FOMC, který by měl přinést další detaily k opatřením Fedu na podporu ekonomiky. V Evropě se bude sledovat bouřlivý vývoj na jejím jihu, dá se očekávat, že je klidu na trzích nepřispěje. Z dat budou nejzajímavější průmyslové objednávky v Německu, kde se čeká výrazný propad. Zasedá ECB, mnoho nového se však patrně nedozvíme. Draghi naznačil, že se snižováním sazeb spěchat nebude a mnoho nového se asi nedozvíme ani o programu na odkup státních dluhopisů. Leda že by Draghi upřesnil aspoň rámcově podmínky pro intervence ECB. Z Fedu promluví Bernanke (už dnes na téma měnové politiky), Bullard a Duke.

FX a FI: Kurz eura k dolaru i benchmarkové dluhopisy procházejí momentálně korekcí. Podle našeho názoru by se především dluhopisy mohly pomalu stabilizovat, záležet bude ovšem na tom, jestli se nebude zhoršovat situace na jihu Evropy. Evropa a data z trhu práce by měly být klíčové i pro riziková aktiva.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).