Hlavní navigace

Sníží ČNB znovu sazby?

17. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Viceguvernér ČNB Tomšík řekl, že odkládání snížení sazeb by mohlo v budoucnu vést k nutnosti razantnějších kroků v uvolňování měnové politiky, aby byla odvrácena deflace.

Poptávková inflace se už nyní drží pod nulou a kvůli cen přispívají především administrativní opatření. Tomšík už na posledním zasedání bankovní rady byl jedním ze dvou členů, kteří hlasovali pro snížení sazeb. Jedním z faktorů, který by mohl přispět k ochotě dalších členů bankovní rady snížit na zářijovém zasedání sazby je vývoj kurzu koruny. Například Lízal vyjádřil obavu z negativního vlivu slabé koruny na inflaci. Silnější koruna by proto pro členy bankovní rady s podobnými názory mohla usnadnit hlasování pro nižší sazby. 

• Počet zahájených staveb obytných domů klesl na anualizovaných 746 000, zatímco počet stavebních povolení prudce vyskočil na 812 000. Důležitější je údaj o zahájených stavbách, protože stavební povolení ještě nezaručuje, že stavba bude zahájena, ale oba údaje (zahájené stavby prudce rostly minulý měsíc) potvrzují oživení na trhu s rezidenčními nemovitostmi. 

• Za pozitivní se dá označit i údaj o žádostech o podporu v nezaměstnanosti. Ty sice mírně vzrostly na 366 000, ale stále se bezpečně drží v pásmu konzistentní s minimálně stabilním až mírně se zlepšujícím stavem trhu práce. 

• Naopak index podnikatelské aktivity filadelfského Fedu skončil podobně jako jeho newyorský kolega hůře než se čekalo. Zdá se, že východnímu pobřeží USA se zatím nastupující mírné oživení vyhýbá. Ve struktuře indexu je nápadný pokles produkce a zásoby objednávek, poněkud méně klesaly nové objednávky. Trvá také indikace poklesu počtu pracovních míst. Znatelně se zhoršila i očekávání situace za šest měsíců, i když se stále proti současnosti očekávání zlepšení. 

skoleni_8_6

• Německý ministr hospodářství Roesler řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters, že jakékoliv nákupy dluhopisů států jako je Španělsko nebo Itálie musí být podmíněny jasnými závazky ke strukturálním změnám. Podle jeho názoru je hlavní hrozbou pro udržení eura nedostatek vůle ke změnám v ekonomice u nejvíce postižených států. 

• Německá kancléřka Merkelová podpořila prezidenta ECB když řekla, že jeho přístup k záchraně eura je v souladu s německým. Příští týden může přinést další informace o postojích jednotlivých evropských politiků, protože se koná řada jednání. Řecký premiér Samaras jede do Berlína a Paříže, takže se dozvíme možná něco více na téma snahy Řecka zmírnit podmínky pro poskytnutí pomoci. Dá se očekávat, že především Německo jakoukoliv snahu o zmírnění a naopak může Řeky kritizovat za nedostatečné plnění dosavadních podmínek. Potenciálně by to mohlo zvýšit nervozitu na trhu, tím více čím konfliktněji vyzní setkání. Začátkem září by se měla setkat Merkelová se španělským premiérem Rajoyem a také s francouzským prezidentem Hollandem. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).