Hlavní navigace

Sněmovna schválila vyšší daň pro kurzové sázky. Výhled pro akcie Fortuny zůstává ale pozitivní

16. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Poslanecká sněmovna schválila zvýšení daně z kurzových sázek na 23 %, pro hrací automaty až na 28 %. Analytici přesto neočekávají negativní dopad na akcie Fortuny. Naopak výhled zůstává pozitivní.

Hlavní události

Poslanecká sněmovna schválila zdanění kurzových sázek ze současných 20 % na 23 %.

Západoevropské akciové indexy by po teroristických útocích měly týden zahájit poklesem.

Na začátku nového týdne bude ve Spojených státech zveřejněn index výrobní aktivity v okolí New Yorku. V Evropě to budou údaje o spotřebitelské inflaci. Celý týden pak bude ve znamení především předstihových indikátorů na obou březích Atlantiku. V USA se rovněž dočkáme inflace a statistik z trhu nemovitostí.

Výsledková sezóna se blíží již ke svému konci. Ve Spojených státech i v Evropě v rámci indexu S&P 500, resp. Stoxx 600 zveřejnilo své výsledky již přes 90 % společností. Dnes ráno reportovala například belgická banka KBC.

Analytici Société Générale začali pokrývat akcie amerického výrobce zemědělských strojů Deere & Company s doporučením držet.

Obchodování na zámořských trzích

Akciovým burzám se v závěru uplynulého týdne nedařilo. Americké indexy zakončily v červeném, když například index S&P 500 ztratil 1,1 %. S výjimkou komoditních firem se nedařilo žádnému sektoru. Výprodejní náladu mohly umocnit zveřejněné statistiky jak v Evropě (HDP), tak ve Spojených státech (maloobchodní tržby), které zaostaly za očekáváními. Za celý týden pak index ztrátil 3,6 %.

Vstup do nového týdne bude na finančních trzích zasažen pátečními teroristickými útoky v Paříži, které zvýší nejistotu mezi investory a povedou k výprodejům rizikových aktiv. Přestože se dají očekávat tlaky na pokles všech cen akcií, nejhůře se povede především firmám navázaným na cestovní ruch nebo aerolinkám. Na druhou stranu jsme se v minulosti již několikrát přesvědčili, že podobné události měly na trhy spíše krátkodobý dopad.

Noční obchodování v Asii se tak neslo v tomto duchu. Prakticky všechny trhy se nacházely v minusu. V Číně pak výprodeje znásobily i informace o tom, že místní úřady snížily na polovinu částku, kterou si mohou investoři půjčit a použít na nákupy akcií. Chtějí tím tak předejít obrovskému nárůstu cen akcií, kterého jsme byli svědky v první polovině roku.

Fortuna

Poslanecká sněmovna schválila zvýšení daně z kurzových sázek ze současných 20 % na 23 %, pro hrací automaty by se měla zvýšit až na 28 %. Změny by měly platit od nového roku. Schválit je musí však ještě senát a podepsat prezident.

Neočekáváme dopad na cenu akcií, protože o návrzích se již diskutovalo. My jsme v naší poslední analýze předpokládali zdanění kurzových sázek o 25 % od roku 2017. Nižší zdanění by tak mohlo vést k vyšším odhadům zisků v příštích letech. V kontextu posledních hospodářských výsledků se nám zároveň zdá být výhled na letošní rok spíše konzervativní. Tyto události by tak mohly vést ke zvýšení naší současné cílové ceny. Náš výhled pro akcie Fortuny zůstává pozitivní. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).