Hlavní navigace

Názor k článku Smlouvu nepodepsal, a stejně musel bance zaplatit poplatek. Tak pohrozil medializací od TVK - 2 osobní a velmi podobné zkušenosti s jednou,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 24. 3. 2018 0:24

  TVK (neregistrovaný) 93.89.107.---

  2 osobní a velmi podobné zkušenosti s jednou, v té době v retailu dominantní bankovní institucí.

  V době, kdy se v českém zatuchlém hypotečním rybníku objevila "štika" s podmínkami tak neuvěřitelnými proti zavedeným bankám jsem plánoval koupit nemovitost. A tak jsem si obešel pár bank, jestli se taky nedostanu na obdobné podmínky. A v jedné z nich, kde jsem se ptal skutečně na obecné podmínky poskytnutí hypotéky (poplatky, mimořádné splátky atd.), mi paní nabídla, že mi zpracuje informativní kalkulaci., kolik mi můžou půjčit.

  Takže na zcela smyšlený a ničím nedokladovaný příjem mi udělala kalkulaci, jejímž výsledkem bylo, že bych dostal hypo skoro na dvojnásobek částky, o které jsem uvažoval (BTW, v té době by mi podle té kalkulace půjčili tak, že splátka dané hypotéky by tvořila asi 70% mých čistých příjmů, bylo to těsně před krizí). Jaké bylo mé překvapení o pár měsíců později, když jsem u jedné banky už vyřizoval regulérní úvěr na základě všech potřebných podkladů, když mi oznámili, že figuruji v registru s tou kalkulovanou a nesmyslně vysokou hypotékou. Naštěstí druhé bance stačilo vysvětlení, jak k tomu došlo. Bohužel až pak mi došlo, že v první instituci jsem byl klientem u jiných produktů, takže si mě identifikovali a zcela informativní a nezávaznou kalkulaci šoupli do rejstříku.

  Podobně, tentýž rok, jen o pár měsíců dříve zajímavá zkušenost se stavební spořitelnou pod stejným bankovním ústavem. Měl jsem řádný úvěr na koupi bytu a protože se v těch letech dařilo, dával jsem každou chvíli mimořádné splátky. Takže ze zhruba desetiletého úvěru jsem měl po dvou letech zaplaceno skoro 80%. Takže jsem si v té době snížil pravidelnou měsíční splátku. A to byla chyba, neboť při mimořádných splátkách se automaticky zkracovala doba splatnosti úvěru při stejné splátce. Pokud chtěl člověk snížit splátku, musel o tom SS informovat a požádat. Ano, moje chyba, nepřečetl jsem si podmínky.

  Co mne ale vytočilo, byla skutečnost, že za pouhé 2 týdny po uhrazení první snížené částky jsem od spořitelny obdržel dopis, tedy výhrůžnou upomínku s pokutou asi 900 Kč za to, že jsem nedodržel měsíční platbu ve stanovené výši. Skutečně vcelku drsný a v obchodní praxi těžce neomalený dopis. V době, kdy jsem byl proti smluvnímu harmonogramu splátek s uhrazenou částkou asi tak 2,5x v předstihu. Ok, pokutu i dlužnou sumu jsem obratem zaplatil a během pár týdnů doplatil i zbytek úvěru u této banky/stavební spořitelny, která se skutečně neumí ke svým klientům chovat.

  A další překvapení mne čekalo opět o pár měsíců později, kdy jsem si kvůli hypotéce nechal vyjet výpis z BRKI. A i tento dluh, který existoval reálně možná 12 pracovních dní, tam figuroval.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).