Hlavní navigace

Názor k článku Šmelináři s rouškami. Tváří se, že pomáhají, ale jde jen o byznys od Vít Šesták (v6ak) - Tak nějak. Ti, kteří šijí a prodávají roušky možná...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 3. 2020 10:55

  Vít Šesták (v6ak)

  Tak nějak.

  Ti, kteří šijí a prodávají roušky možná nelegálně, udělali pro zlepšení situace mnohem více, než všichni ti, kteří jen sedí doma a křičí, aby se o ně stát postaral. Ostatně kdo má čas doma šít roušky ve velkém? Nejspíš to budou ti, kterým krize sebrala práci. Autor článku o nich píše „zaslouží si pokutu“. Právní hledisko nepopírám, ale vymáhání práva by zde nadělalo víče škody než užitku.

  Co udělali představitelé státu:

  * Ubezpečovali, že roušek bude dost. No, sami jsme viděli.
  * Zregulovali cenu roušek. To může na první pohled vypadat dobře, ale není. Ekonomická teorie říká, že účinné zastropování ceny povede k nedostatku. A praxe? Kdo by dodával do ČR za regulované ceny? Neříkám, že absolutně nikdo, ale as ne v dostatečném množství.
  * Zkomplikovali situaci nemocnicím centrálním nákupem. Nemocnice potřebovaly ochranné pomůcky, ale nemohly nakupovat.
  * Podobně dezinfekce a pan Žufánek. No, asi bude efektivnější, když si každý budeme shánět suroviny na dezinfekce, chodit po obchodech a míchat sám.
  * Podobně testování. Soukromé laboratoře pomáhají (a někdy levněji) mohly ale pomoct už dříve, kdyby to stát zpočátku neblokoval.

  Zvýšená cena ochranných pomůcek je sice nepříjemná, ale má několik dobrých důvodů:

  1. Říká nám, že s tím máme šetřit. Jak často mám roušku měnit? V případě levných roušek bychom klidně mohli je měnit každou chvíli, a bylo by to i hygieničtější. Ale s množstvím, které máme, musíme šetřit.
  2. Motivace výrobců. Stávající výrobci jedou na plné obrátky. Objevili se i další výrobci, kteří se přeorientovali z výroby něčeho úplně jiného. To taky není zrovna levná záležitost – stroje, školení lidí, dodavatelský řetězec, a to všechno jen kvůli něčemu, na co snad za rok či dva bude vakcína. To se asi nevyplatí při původní ceně. (Noví výrobci tu cenu částečně stlačí, protože roušek bude na trhu více. Ale to zvyšuje motivaci začít s výrobou co nejdříve.)

  Oni i spekulanti v tom hrají důležitou roli. Pokud trh jinak „spí“ a prodává příliš levně (tzn. bude toho nedostatek), mohou zvýšením ceny jednak tlačit na vyšší výrobu a efektivnější využití a jednak ponechat roušky do doby, kdy si lidé lépe uvědomí, že s nimi mají šetřit. Pokud se zmýlí, zaplatí za to sami – při hromadě levných roušek přímo od výrobců mohou stěží prodávat svoje zásoby draze. Ve výsledku i takový spekulant pro zlepšení situace udělá mnohem více než státní úředník pokutující za snahu něco zlepšit: https://devian.cz/2011/chvala-spekulace-vrazi-z-wall-streetu-a-nevinna-pretty-woman/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).