Hlavní navigace

Slovinsku hrozí bankovní krachy

26. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podle slovinské vlády budou místní banky potřebovat do konce června 900 mil EUR nového kapitálu.
  • Posílení kapitálu by mělo snížit zranitelnost Slovinska, jež se jasně ukázala v době nedávné kyperské krize. Jde zatím o předběžné číslo, podle MMF by místní banky potřebovaly posílit kapitál o 1 mld EUR. Skutečné množství potřebného kapitálo by podle vlády mělo záviset na vývoji ekonomiky a hodně na kolik budou oceněny špatné půjčky při jejich převodu na „špatnou banku“ (obdoba konsolidační agentury v ČR).
  • Hlasování o sazbách na posledním zasedání polské centrální bbanky bylo velmi těsné – o jejich snížení o 50 bp. rozhodl hlas guvernéra M. Belky, který má při rovnosti hlasů dvounásobnou hodnotu. Rozdělení měnového výboru snižuje pravděpodobnost dalšího výraznějšího poklesu sazeb. Centrální bankéři čekají podle záznamu z posledního zasedání měnového výboru inflaci pod 1,5%, což podle některých z nich umožňuje další snížení sazeb. Rovnováha je poměrně těsná, hodně bude záležet na názoru guvernéra Belky.
  • Německá vláda zvýšila svůj odhad růstu ekonomiky v letošním roce o 0,1% na 0,5%. Příčinou slabého růstu by měly být nedostatečné investice a zaostávající export. V příštím oce odhad nadále počítá s růstem o 1,6%.
  • Míra nezaměstnanosti ve Španělsku dále rychle roste, v prvním čtvrtletí letošního roku se dostala na 27,2%. Jde o rekord za dobu existence oficiální statistky o míře nezaměstnanosti. Právě dramatický růst míry nezaměstnanosti nejen ve Španělsku, ale také některých dalších státech eurozóny je jedním z důvodů proč se v poslední době častěji politici zmiňují o nutnosti zmírnit úsporná opatření.
  • Britská ekonomika rostla v prvním čtvrtletí o 0,3% mezičtvrtletně (čekal se růst o 0,1%) a vyhnula se tak třetí recesi za poslední čtyři roky. Lepší makroúdaj pomohl k posílení libře.
  • Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA dále klesly na 339 000 (před týdnem 355 000 po revizi). Potvrzují tak, že předchozí nárůst byl přechodný a částečně souvisle se statistickými šumy (problémy se sezónními úpravami kolem velikonoc). Tento údaj dává naději, že by podobně přechodná mohla být i slabost dalších údajů přicházejících v poslední době z USA.
  • Výnos desetiletého italského státního dluhopisu se po otestování psychologické hladiny 4% (dostal se k 3,9%) vrátily zpět nad ní. Korekcí prošly i španělské dluhopisy, těm se však podařilo vrátit lehce nad lokální minima (lokální minimu bylo 4,25%, po korekci na 4,40% se výnos vrátil na 4,30%).
  • Pozornost trhu se dnes soustředí na první odhad údajů o vývoji amerického HDP v prvním čtvrtletí letošního roku. Trh čeká realistických 3,0%. Poměrně silný růst HDP by sice trhu mohl poskytnou krátkodobou vzpruhu, ale rizikem je, že se více soustředí na aktuální slabší údaje a nebude HDP věnovat příliš velkou pozornost.
  • Koruna, která se v průběhu týdne neúspěšně pokoušela prolomit hranici 26 se včera trochu vzpamatovala a posílila těsně pod 25,80.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).