Hlavní navigace

Názor k článku Slovensko si užívá ekonomického růstu a optimistických prognóz od XY - To, co jsem napsal, není závist, ale konstatování...

 • 17. 9. 2007 12:00

  XY (neregistrovaný)
  To, co jsem napsal, není závist, ale konstatování skutečností bez pohledu přes růžovou optiku. Už za socialismu se dívalo na některé problémy přes růžové brýle s tím, že vlastně žádné nejsou. Nebo se kontatovalo, že jsou, ale nic dalšího se nedělo. Vidím, že dnes se také nesmí mluvit pravda. Nejsem starý bolševik, ale vidím to co vidím. Bez růžové optiky, realisticky.
  Pokud nás chcete srovnávat s Ruskem nebo Rumunskem (dnes snad už členem nebo čekatelem EU ?), tak to snad ne. Tyto země ale otevřeně neprohlašují, že jsou vyspělé. My se o takováto tvrzení snažíme a tudíž musím srovnávat se srovnatelným - tedy s civilizovaným světem - a tam snad ani slepý nemůže nevidět, že pokulháváme. Pokud je nějaká země 20 let před námi, tak až mi ten 20letý rozdíl doženeme, tak ona země nebude spát na vavřínech a bude zase nějaký ten rok před námi.
  Rozdíl v životní úrovni je - v Praze (nebo i v Bratislavě) jsou na tom občané lépe než někde na dědině - ať příjmově nebo možnostmi nákupů, kulturního vyžití ...
  Já osobně bydlím v cca 7,5 tisícovém městě - velkoplošné samoobsluhy byly přeměněny na "velkoobchody" a obchod funguje v garážích a v krcálcích, které ani za socialismu neeexistovaly. Měli tu otevřít Edeku, ta to však ještě před krachem vzdala, z rozestavěné prodejny pak dostavěli Meinla, který vzápětí zkrachoval a přeměnil se na Alberta, kde ceny jsou nehorázné, chybí zboží v akcích a když slyším brigádníky, jak a co se tam prodává, divím se, že ve městě ještě nevypukla žádná epidemie. Parkoviště plné starých kraksem, nakupující v šusťákách od Vietnamců kupují nejzákladnější potraviny, žádné plné vozíky. Ano, pokud navštívím nákupní centrum někde v Praze, tam vozíky opravdu přetékají (a posléze i poplenice) - u nás však NE !!!
  Každý národ preferuje něco jiného. A tak zatímco češi, pokud nemají na vše, utratí hlavně za potraviny a na zbytek si půjčí, tak třeba poláci si řadu potravin vypěstují na svých záhumencích a chlívcích a prioritou je pro ně muzika a filmy, bez auta se obejdou ve větší míře než u nás, i když tam je auto spíše potřebnější, neboť vzdálenost mezi městy a "civilizací" je větší než u nás. Plyn na topení je skoro raritou - a tamní lidé by na něj ani neměli - proto tam lidi chodí hojně do lesa na dříví a letní víkendy patří vedle zemědělství i dělání zásob dříví na zimu. Ale zase: jinak se chovají ve Waršavě či v Krakově a jinak někde na dědině. Ale v žádných z nových států unie se lidé nemají natolik dobře, aby bez utahování opasků mohli bez problémů pokrýt financování důstojného bydlení, provozu auta, penzijně a stavebně spořit, chodit do multikin za "kulturou" atp. - prostě buď jedno nebo druhé ... Přitom tam lidé dřou většinou více než lidé na Západě. Nebo mají aspoň za stejnou práci daleko menší peníz.