Hlavní navigace

Slabý růst americké jádrové inflace odsune zvýšení sazeb na druhou půlku roku

16. 5. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Maloobchodní tržby v USA vzrostly o silných 1,3 % m/m (trh +0,8 %). Očištěné o auta tržby vzrostly o 0,8 % m/m (trh +0,5 %). Tržby zboží v kontrolní skupině přidaly 0,9 %, zatímco trh očekával pouze 0,4 %.

Ceny producentů vzrostly pouze o 0,2 % m/m, když analytici očekávali o desetinu procentního bodu rychlejší tempo. Po očištění o energie a potraviny rostly ceny výrobců podle očekávání o 0,1 %. Meziročně celkový index cen výrobců stagnoval. Index spotřebitelské důvěry michiganské univerzity nečekaně výrazně vyskočil na 95,8 bodu, zatímco trh čekal růst pouze o půl bodu na 89,5 bodu.

Růst HDP eurozóny byl ve druhém odhadu revidován o desetinu procentního bodu dolů z 0,6 % q/q na 0,5 %. Meziroční růst se posunul z 1,6 % na 1,5 %.

Běžný účet české platební bilance dosáhnul přebytku 32,4 mld. CZK, zatímco trh očekával pouze 17 mld. CZK. • Polský HDP ztratil v prvním čtvrtletí 0,1 % (trh +0,6 %) a meziročně je pouze o 3 % vyšší (trh +3,5 %). Jádrové ceny vzrostly v souladu s tržním očekáváním o 0,3 % m/m, což stejně znamená prohloubení jejich meziroční deflace na –0,4 % y/y. • Maďarský HDP se propadnul o 0,8 % q/q (trh +0,4 %), což se promítá do pouze 0,9% meziročního růstu (trh +2,4 %).

Dolar znovu mírně silnější

Po relativně klidném průběhu celého týdne americký dolar v pátek v reakci na dobré údaje z ekonomiky posílil. Zatímco minulé pondělí kurz USD/EUR otevíral těsně pod hladinou 1,14 USD/EUR, tento týden zahajuje nedaleko nad úrovní 1,13 USD/EUR.

Dolaru v závěru týdne pomohly hlavně údaje o dubnových maloobchodních tržbách. Ty vzrostly silně i v kontrolní skupině, která dobře předpovídá vývoj domácí spotřeby v rámci HDP. V průběhu týdne ještě potěšily indikátory důvěry malých podnikatelů a vyšší byl i počet volných pracovních pozic. Naopak data z minulého týdne ukázala na oslabující dynamiku průmyslu jak v Německu, tak i ve zbytku eurozóny. Dobrou zprávou je posilující důvěra spotřebitelů vyjádřená indikátorem Sentix.

Kalendář pro tento týden sice není nijak nabitý, přesto v něm najdeme několik zajímavých událostí. Ve Spojených státech bude zveřejněn zápis z posledního zasedání FOMC. Ten by měl ukázat, že zvyšování dolarových sazeb v červnu je již v podstatě vyloučené. Nic na tom pravděpodobně nezmění ani statistika inflace za duben, která by sice měla ukázat silný růst spotřebních cen, nikoliv však v jádrové složce. Výraznou podporu nepřinesou ani údaje z průmyslu. Ten by měl vykázat růst o 0,1 % m/m, když ekonomové SG očekávají, že v dubnu se dočasně zastavil útlum v těžebním průmyslu a automobilový sektor pokračoval v dobrých výsledcích. Nakonec ani údaje z nemovitostního trhu nepotěší, když by podle SG měly vykázat další meziměsíční pokles.

Finální údaje o spotřebitelských cenách budou zveřejněny i v eurozóně. Ekonomové SG nepředpokládají revizi předběžných dat, a tak by inflace za duben měl zůstat na záporných 0,2 %. V záporném teritoriu by měla zůstat a do června.

Koruna sisyfovsky zápasila s kurzovým závazkem

Kurz domácí měny se celý minulý týden držel bez výraznějšího výkyvu na hladině kurzového závazku a nepohnula s ním ani zveřejněná čísla. Polský zlotý zůstal na poměrně slabých úrovních v očekávání revize ratingového hodnocení od agentury Moody’s. Týden tak zakončil blízko úrovně 4,41 PLN/EUR. Jeho rating nakonec snížen nebyl a polský zlotý tak dnes ráno otevírá poblíž 4,38 PLN/EUR. Bez výraznějšího trendu se obchodoval maďarský forint. I přes výrazné zpomalení dynamiky hospodářského růstu se jeho kurz pohybuje těsně pod hladinou 316 HUF/EUR.

Data z reálné ekonomiky zveřejněná minulý týden přinesla smíšený obrázek. Naproti tomu inflace překvapila jasně vyššími čísly. V číslech z reálné ekonomiky se projevuje výrazný propad investiční aktivity veřejného sektoru. Nejzřetelněji je to vidět ve stavebnictví, které v březnu v meziročním srovnání odepsalo 12,5 %. Nicméně postižen je i průmysl, který i přes rostoucí zahraniční poptávku po autech vzrostl pouze o 0,6 % y/y. Zpomalení začíná být vidět na trhu práce. Podíl nezaměstnaných sice klesnul z březnových 6,1 % na 5,7 % v dubnu, nicméně celý tento pohyb jde na vrub sezónnosti. I počet volných pozic po sezónním očištění zůstává od začátku roku víceméně beze změny. Pokles investic je na druhé straně jedním z faktorů, který svědčí bilanci zahraničního obchodu. Ta v březnu vykázala vysoký přebytek 21,7 mld. CZK. Na silnou vnější pozici české ekonomiky ukázala i dnešní statistika platební bilance, když běžný účet vykázal přebytek 32,4 mld. CZK.

Výrazně překvapil cenový růst za duben. Meziměsíční i meziroční inflace dosáhla 0,6 %. Za zrychlením stálo zejména zdražení tabáku a alkoholických nápojů, ale také zvýšení cen v položce obuv a odívání. Zdá se tedy, že růst inflace není do velké míry tažen poptávkovými tlaky. To potvrzuje i fakt, že zboží zdražilo o 0,8 % m/m, zatímco ceny služeb zůstaly meziměsíčně beze změny.

V regionu jsme se dočkali zajímavých čísel zejména ke konci týdne. Zveřejněn byl předběžný odhad HDP za první čtvrtletí jak v Polsku, tak i v Maďarsku a na Slovensku. Ve všech zemích vývoj za první čtvrtletí zklamal. V Polsku a Maďarsku došlo k mezičtvrtletnímu poklesu HDP. Svou roli zde mohli, podobně jako v Česku, sehrát investice kvůli poklesu spolufinancování z evropských fondů.

Tento týden přinese první odhad HDP za úvodní čtvrtletí roku. Očekáváme, že ekonomika kvůli výraznému poklesu investic vykáže růst pouze o 0,2 % q/q. Na růst by měla stále působit slušná spotřeba domácností i dobrý výkon zahraničního obchodu. Po očekávané revizi spojenou se změnou sezónních faktorů, očekáváme, že meziroční růst dosáhne 2,9 %. Ode dna se podle všeho odrazily i ceny v průmyslu. Ty by měly za duben vykázat růst o 0,3 % m/m. Nicméně v meziročním vyjádření zůstávají ještě o 4,6 % nižší.

Slabší HDP by mohlo krátkodobě odlepit korunu od hladiny kurzového závazku. Nicméně očekáváme, že takový pohyb by neměl dlouhodobého trvání a koruna se znovu přilepí k hladině 27,02 CZK/EUR. Další výkyvy by mohly působit výplaty dividend v rámci probíhající dividendové sezóny.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).