Hlavní navigace

Slabší koruna zvýšila ceny v průmyslu i v prosinci

15. 1. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ceny průmyslových výrobců během prosince vzrostly stejně jako v listopadu o 0,8 % meziměsíčně (trh +0,4 %, my +0,2 %), když opět hrála prim slabší koruna.

Ukazuje se tak, že průsak slabší koruny do cen průmyslu je velmi rychlý, což patrně souvisí i s rostoucí euroizací (tedy podniky mezi sebou stále více obchodují místo v korunách v eurech). Oslabení koruny o 2,2 % dle ČSÚ zvýšilo především ceny dílů a příslušenství pro motorová vozidla, které se v převážné míře obchodují v euru, o 1,8 %. Nicméně rostly i další ceny; rafinované ropné výrobky o 4,7 % (zde je hlavní určující faktor vývoj cen ropy v korunovém vyjádření) a chemické látky o 3,1 %.

skoleni_8_6

Vývoj cen v průmyslu je sice zajímavý z pohledu viditelnosti průsaku koruny, na druhou stranu pro další vývoj spotřebitelských cen jsou důležité spíše ceny zemědělských výrobců.  Ty v prosinci vzrostly o 2,5 % meziměsíčně (+1,7 % po sezónním očištění). Od letních prázdnin jsou však tyto ceny nižší o 1,5 % kumulovaně, což je důsledkem lepší loňské úrody. Zároveň z tohoto titulu by neměly být tlaky na růst cen potravin v rámci spotřebitelského koše (na druhou stranu ceny potravin samozřejmě tlačí nahoru slabší koruna).  Ceny stavebních prací se dle statistického úřadu nezměnily, ceny v sektoru tržních služeb jako jediné poklesly o 0,6 %

Změny cen v produkční sféře jsou zejména nákladového charakteru. Hlavním faktorem, který tlačí ceny v průmyslu nahoru, je koruna. Lepší domácí úroda by měla bránit vyššímu růstu cen v potravinářském průmyslu. Hlavním dezinflačním faktorem pak na začátku roku budou ceny energií. V průměru vloni výrobní ceny vzrostly o 0,8 %, letos bude dynamika cen v tomto sektoru patrně obdobná. Záležet ale bude i na dalším vývoji cen komodit (ropy, kovů a zemědělských komodit), které jsou velmi volatilní a hůře predikovatelné.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).