Hlavní navigace

Slabší data z USA a Číny podkopávají důvěru v sílu globální konjunktury

Jan Čermák

Konec minulého týdne a bezprostřední začátek tohoto poněkud nahlodal naše přesvědčení, že se globální ekonomika dokáže bez újmy dostat přes nástrahy prvního čtvrtletí letošního roku.

Doba čtení: 1 minuta

Zpomalení hlavních tahounů světové ekonomiky bude nakonec přece jenom viditelné. Alespoň touto řečí promluvily v pátek zveřejněné americké maloobchodní tržby za březen a dnes ráno představený výsledek růstu čínské ekonomiky za první kvartál tohoto roku. Zde je však třeba upozornit, že ačkoliv růst v obou případech zaostal za očekáváním, pak v absolutním vyjádření stále nejde o nijak krizové hodnoty. Tak například čínská ekonomika zpomalila v prvním čtvrtletí na meziroční tempo růstu 7,7 %, přičemž americké maloobchodní tržby rostly ve stejném období v nominálním vyjádření o více než 3 % (meziročně). V obou případech se došlo sice zjevně ke zpomalení, avšak výše uvedené hodnoty mají daleko k tomu, abychom museli bít na poplach, že se blíží globální recese.

Pomineme-li podnikatelské nálady v USA a schůzku zemí G20, pak tento týden bude z pohledu (makro)ekonomických událostí poměrně chudý. O to více pak vynikne naplno se rozjíždějící kvartální výsledková sezóna firem, když v USA by měla představit své zisky řada nadnárodních společností od technologických gigantů přes banky až po globální hráče v maloobchodu. Výsledky firem a především upravená očekávání (ohledně tržeb a zisků) pro tento rok by potom měly být důležitou doplňkovou informací jak pro trhy, tak pro analytiky či tvůrce hospodářské politiky. Ukáže-li se, že pesimismus narůstá i uvnitř korporátního sektoru, pak bude opravdu zapotřebí se seriózně zamyslet nad hospodářským výhledem pro tento rok a to v zahraničí i doma.

Našli jste v článku chybu?