Hlavní navigace

Slabší data z USA a Číny podkopávají důvěru v sílu globální konjunktury

15. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Konec minulého týdne a bezprostřední začátek tohoto poněkud nahlodal naše přesvědčení, že se globální ekonomika dokáže bez újmy dostat přes nástrahy prvního čtvrtletí letošního roku.

Zpomalení hlavních tahounů světové ekonomiky bude nakonec přece jenom viditelné. Alespoň touto řečí promluvily v pátek zveřejněné americké maloobchodní tržby za březen a dnes ráno představený výsledek růstu čínské ekonomiky za první kvartál tohoto roku. Zde je však třeba upozornit, že ačkoliv růst v obou případech zaostal za očekáváním, pak v absolutním vyjádření stále nejde o nijak krizové hodnoty. Tak například čínská ekonomika zpomalila v prvním čtvrtletí na meziroční tempo růstu 7,7 %, přičemž americké maloobchodní tržby rostly ve stejném období v nominálním vyjádření o více než 3 % (meziročně). V obou případech se došlo sice zjevně ke zpomalení, avšak výše uvedené hodnoty mají daleko k tomu, abychom museli bít na poplach, že se blíží globální recese.

Pomineme-li podnikatelské nálady v USA a schůzku zemí G20, pak tento týden bude z pohledu (makro)ekonomických událostí poměrně chudý. O to více pak vynikne naplno se rozjíždějící kvartální výsledková sezóna firem, když v USA by měla představit své zisky řada nadnárodních společností od technologických gigantů přes banky až po globální hráče v maloobchodu. Výsledky firem a především upravená očekávání (ohledně tržeb a zisků) pro tento rok by potom měly být důležitou doplňkovou informací jak pro trhy, tak pro analytiky či tvůrce hospodářské politiky. Ukáže-li se, že pesimismus narůstá i uvnitř korporátního sektoru, pak bude opravdu zapotřebí se seriózně zamyslet nad hospodářským výhledem pro tento rok a to v zahraničí i doma.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).