Hlavní navigace

Slabé víkendové prodeje v USA poslaly indexy níže

3. 12. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V druhé polovině včerejšího obchodování americké akciové indexy korigovaly (S&P 500 –0,27 %, Nasdaq –0,36 %), když pozitivní impulz od lepšího než očekávaného indexu nákupních manažerů ve výrobě převážil první vykázaný pokles tržeb během uplynulého víkendu od roku 2009.

Důležité ještě budou údaje za včerejšek, který se v USA nazývá Cyber Monday kvůli tomu, že v tento den bývá nejvíce nákupů na internetových obchodech. Jinak investoři se tento týden budou soustředit především na čtvrteční zasedání ECB a páteční data z amerického trhu práce. Pokud by dopadla lépe, než s čím počítá konsensus, podpořilo by to spekulace, že Fed začne s omezováním programu kvantitativního uvolňování dříve, než se čeká (konsensus je nastaven na zasedání v polovině března). Během dne vychází počty prodaných aut v USA za listopad. Očekává se oživení po nedávném poklesu. Asijské akciové trhy se obchodovaly smíšeně (Nikkei 225 +0,60 %, Hang Seng –0,46 %). V rámci indexu Nikkei se relativně nejlépe dařilo telekomunikačnímu sektoru a naopak relativně nejhůře síťovým odvětvím. Evropské akciové indexy zahájily lehce v mínusu. Naopak index pražské burzy otevřel lehce v plusu. Martin Krajhanzl (analytik)

Pravidelné převážení báze indexu PX

Nová báze indexu PX na základě cen z 29. listopadu, která bude platit od 23. prosince, byla zveřejněna. Počet titulů v bázi se zvýšil na 14 díky začlenění akcií Stock spirits. Hlavními změnami je snížení koeficientů u akcií Telefónica ČR, kterým tak klesne váha v bázi na asi 6 %. Váhy nejobchodovanějších titulů – ČEZ, Erste, Komerční banka a VIG – zůstanou těsně pod maximální povolenou hranicí 20 %, když nárůst cen jejich akcií na mezikvartální bázi vyvolal snížení jednoho z faktorů pro výpočet, aby nebyla překročena maximální povolená hranice. I když tak ve výsledku váha zůstane bez větší změny, snížení koeficientů zvýší nabídku akcií na trhu (od pasivně spravovaných portfolií, které sledují index PX), a tudíž se bude z krátkodobého pohledu jednat o negativní faktor (nejvíce u ČEZu). Váhy akcií CETV a TMR se snížily kvůli poklesu jejich cen. Akcie Stock Spirits byly začleněny do báze indexu s vahou okolo 2,6 %.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).