Hlavní navigace

Slabé víkendové prodeje v USA poslaly indexy níže

Martin Krajhanzl

V druhé polovině včerejšího obchodování americké akciové indexy korigovaly (S&P 500 –0,27 %, Nasdaq –0,36 %), když pozitivní impulz od lepšího než očekávaného indexu nákupních manažerů ve výrobě převážil první vykázaný pokles tržeb během uplynulého víkendu od roku 2009.

Doba čtení: 1 minuta

Důležité ještě budou údaje za včerejšek, který se v USA nazývá Cyber Monday kvůli tomu, že v tento den bývá nejvíce nákupů na internetových obchodech. Jinak investoři se tento týden budou soustředit především na čtvrteční zasedání ECB a páteční data z amerického trhu práce. Pokud by dopadla lépe, než s čím počítá konsensus, podpořilo by to spekulace, že Fed začne s omezováním programu kvantitativního uvolňování dříve, než se čeká (konsensus je nastaven na zasedání v polovině března). Během dne vychází počty prodaných aut v USA za listopad. Očekává se oživení po nedávném poklesu. Asijské akciové trhy se obchodovaly smíšeně (Nikkei 225 +0,60 %, Hang Seng –0,46 %). V rámci indexu Nikkei se relativně nejlépe dařilo telekomunikačnímu sektoru a naopak relativně nejhůře síťovým odvětvím. Evropské akciové indexy zahájily lehce v mínusu. Naopak index pražské burzy otevřel lehce v plusu. Martin Krajhanzl (analytik)

Pravidelné převážení báze indexu PX

Nová báze indexu PX na základě cen z 29. listopadu, která bude platit od 23. prosince, byla zveřejněna. Počet titulů v bázi se zvýšil na 14 díky začlenění akcií Stock spirits. Hlavními změnami je snížení koeficientů u akcií Telefónica ČR, kterým tak klesne váha v bázi na asi 6 %. Váhy nejobchodovanějších titulů – ČEZ, Erste, Komerční banka a VIG – zůstanou těsně pod maximální povolenou hranicí 20 %, když nárůst cen jejich akcií na mezikvartální bázi vyvolal snížení jednoho z faktorů pro výpočet, aby nebyla překročena maximální povolená hranice. I když tak ve výsledku váha zůstane bez větší změny, snížení koeficientů zvýší nabídku akcií na trhu (od pasivně spravovaných portfolií, které sledují index PX), a tudíž se bude z krátkodobého pohledu jednat o negativní faktor (nejvíce u ČEZu). Váhy akcií CETV a TMR se snížily kvůli poklesu jejich cen. Akcie Stock Spirits byly začleněny do báze indexu s vahou okolo 2,6 %.

Našli jste v článku chybu?