Hlavní navigace

Slabé euro vylepšilo náladu německých průmyslníků

19. 12. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Důvěra německých průmyslníků v největší evropskou ekonomiku (Ifo index) v prosinci lehce vzrostla na 105,6 bodu. Tento indikátor měří výhled ekonomické aktivity v horizontu šesti měsíců.

Ještě více se zvýšil index, který hodnotí současné podmínky v ekonomice. Ten dokonce vzrostl na nejvyšší úroveň od začátku roku 2012. Velkou roli zde hraje zřejmě oslabení eura, které se vůči dolaru dostalo na nejslabší úroveň za posledních 14 let. Exportně zaměřené německé ekonomice to hraje do karet. Hodnota indexu odpovídá růstu hospodářství v posledním čtvrtletí roku o silných 0,5 % mezičtvrtletně.

V celém roce 2016 očekáváme růst německé ekonomiky o 1,9 %. V příštím roce její dynamika zpomalí na 1,4 %.

Dnešní údaje jsou příznivé i pro českou ekonomiku. Do Německa směřuje zhruba třetina jejích exportů, poptávka po nich by proto měla zůstat dobrá. I tak bude ale čistý vývoz působit v příštím roce na české HDP negativně. Očekáváme totiž zvýšení dovozů díky opětovnému oživení investiční aktivity i vyšší spotřebě domácností a vlády. Česká ekonomika si podle nás v příštím roce připíše 2,7 % po letošních 2,5 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).