Hlavní navigace

Slabá poptávka velí cenám průmyslníků k ústupu

15. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ceny zemědělských výrobců vzrostly v prosinci meziměsíčně o 0,9 %. Meziročně farmáři zdražovali rychleji než v listopadu, a to o 15,9 %. Naopak růst cen průmyslových výrobců zpomaluje již od října.

V prosinci průmyslníci zdražili meziročně o 1,2 %. V porovnání s minulým měsícem jsou pak jejich produkty o 0,3 % levnější. Ceny tržních služeb a stavebních prací padaly jak v meziměsíčním, tak meziročním srovnání.

Ceny zemědělců vyšroubovaly nahoru (v porovnání s listopadem) vánoční svátky. Rostly totiž především ceny rostlinné výroby (+1,2 %) a z nich nejvíce zdražovaly brambory (+5,6 %). Sezóna bramborových salátů se samozřejmě projevila nejenom u farmářů, ale i v cenách na pultech obchodů, kde jsme za kilo brambor zaplatili v průměru o 50 haléřů více než v listopadu. V porovnání s prosincem 2011 vzrostly ceny farmářů o 15,9 %, a to opět především vlivem dražší zeleniny (o necelých 50 %). V roce 2011 se domácí rostlinné produkci relativně dařilo (nejsilnější sklizeň od roku 2008), loňská sucha tak měla na ceny tím tíživější dopad. I přes poměrně silný růst cen rostlinné výroby zemědělci v celém roce 2012 zdražovali pouze o 4,1 %. Předchozí rok to bylo o necelou pětinu a ceny zeleniny a ovoce zemědělci zvýšily meziročně o téměř 30 %, zatímco v roce 2012 to bylo jen o 3,4 %.

legislativni_zmeny_21

Průmyslové podniky po výpadku mezi srpnem a zářím opět zahájily dezinflační trend, čili zpomalování meziročního růstu cen. V prosinci průmyslníci zdražovali nejméně v loňském roce, a to o pouhá 1,2 %. Zdražování se ale zdaleka netýká všech odvětví. Oceláři trpěli slabou poptávkou v podstatě celý loňský rok (je to také jedno z mála odvětví zpracovatelského průmyslu, kde produkce byla po celý rok 2012 pod úrovní průměru roku 2005), což je nutí zlevňovat. Na druhou stranu jim alespoň hrají do karet nízké ceny železné rudy a uhlí. Protipól tohoto deflačního vývoje je zdražování koksu a rafinovaných ropných produktů (+ 2,4 %). I zde ale tlak na růst cen polevuje a v prosinci byl nejnižší v roce 2012. Za celý loňský rok se ceny průmyslových výrobců v průměru zvýšily o 2,1 % po + 5,6 % v roce předchozím.

Ceny výrobců nám i v prosinci potvrdily, že poptávkové inflační tlaky v ekonomice neexistují. Drahé potraviny, především zelenina, postupně prosáknou do spotřebitelských cen. Ostatní produkce by ale rozpočtům domácností neměla prozatím výrazně ubližovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).