Hlavní navigace

Slabá minulá data z Německa by mohla být jen výjimkou

22. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Německá Bundesbanka nečeká hlubší nebo delší recesi. Vývoj v zahraničí, stabilní trh práce i lepší předstihové indikátory ukazují na oživení.

Německá Bundesbanka včera řekla, že nečeká hlubší či delší recesi a že vývoj v zahraničí, stabilní trh práce a lepší předstihové indikátory ukazují na oživení v dalších měsících. Slabost ve 4Q12 (-0,5% q/q) by tak měla být výjimkou. S tím souhlasíme – a netrpělivě čekáme na předstihové indikátory tento týden. Již dnes bude ZEW (ten však s reálnou ekonomikou zas tak úzkou vazbu nemá), v pátek však bude IFO, což je velice důležité. Právě zlepšování IFO indexu a jeho úzká korelace s exportem dávají naději, že recese ve 4Q12 nebyla začátkem delšího propadu. 

Ministři financí v Bruselu včera schválili vyplacení 9,2 mld. EUR pro Řecko tento měsíc – 7,2 na rekapitalizaci bank a 2 mld. EUR na provoz vlády. Těchto 9 mld. EUR je součást 49 mld. EUR, které jim schválili na konci minulého roku. 

Zlotý se včera dostal na dvouměsíční minimum (4,18) poté, co se dvojice celkem jestřábích členů MPC (Glapinski, Hausner) vyjádřila ve smyslu, že na dalším zasedání začátkem února může dojít ke snížení sazeb (Glapinski to navíc řekl celkem jasně). Celkem mě ten pohyb překvapil, my zde další snížení sazeb čekáme – ale je pravdou, že v lednu došlo ke zhruba 15 b.b. pohybu směrem nahoru u FRA 3*6, což indikovala, že část trhu přestala počítat s tolika sníženími jako koncem 2012. Nečekáme, že by zlotý měl oslabit na úrovně 4,20 a dále, to jsou přece jenom hodnoty, které jsou většinou „vyhrazeny“ napětí v EMU či jinde. Na těchto úrovních bych si možná soukromě zkusil spekulativně short EURPLN. 

Účto_tip_změny21

Promluvil i Bratkowski, ale jeho komentář, že jsou se sazbami za křivkou a že není na co čekat, se dal čekat (von je to holubice). Zlotý se motá kolem 4,16. 

Japonská centrbanka řekla, že zdvojnásobuje inflační cíl na 2% a že bude nakupovat aktiva do té doby, než ho dosáhne. Tento plán (nakoupit za zhruba 145 mld. EUR měsíčně aktiv) se ale nebude realizovat letos, začnou s tím až v roce 2014. Dobrou zprávou je, že nebude časový limit – budou to chtít dělat až do doby, než se inflace dostane na 2%. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).