Hlavní navigace

Slabá čísla z evropské ekonomiky včera neodradila trhy od zisků

25. 5. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Přečtěte si Ranní přehled od Milana Vaníčka a Davida Nového z J&T Banky

Komentář k trhu

Index PX sice přidal „pouhých“ 0,2 %, evropské trhy si však většinou připisovaly více jak 1 %. Lehké ztráty tak byly vidět pouze v dopoledních hodinách, když investory zklamaly indexy nákupních manažerů, zejména pak průmyslu ve Francii a Německu. Hrubý domácí produkt v Británii namísto 0,2 % poklesl o 0,3 % a německý podnikatelský index IFO propadl jak v současném hodnocení situace, tak v očekávaném vývoji. Zatímco Evropě se dařilo především bankám, domácí Komerční banka se ocitla pod silným prodejním tlakem. Zakončila pod hladinou 3200 Kč slabší o 1,5 %, zatímco Erste Group prošla poměrně nevýraznou seancí, když zakončila na 369 Kč (-0,7 % d/d). Poptávka zůstává na ČEZu, jenž po ranním propadu pod 720 Kč uzavřel na 726 Kč (+0,7 %). Telefónica testovala hladinu 380 Kč, nicméně marně, a uzavřela na 378 Kč (+0,5 %).  

Telefónica CR: Neutrální/Nega­tivní. DD: Držet. Cílová cena: 427 Kč.

Ratingová agentura Standard & Poor´s (S&P) včera snížila rating domácí Telefonice CR o jeden stupeň na BBB+ s výhledem na stupni negativní. S&P snižuje rating domácí Telefonice po snížení ratingu mateřské společnosti a plní tím pravidlo, že dcera nemůže mít vyšší rating než její mateřská společnost. Vzhledem k důvodu tohoto kroku a rovněž vzhledem k velmi nízké (zanedbatelné) dluhové angažovanosti vnímáme vliv na TEF CR jako minimální. 

ČEZ: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 894 Kč.

Obchodní ředitel ČEZu Alan Svoboda uvedl na energetickém fóru, že ceny elektřiny na evropském trhu jsou pravděpodobně blízko svého dna a můžou začít brzo zase růst. Jakékoli řešení řecké krize může znamenat pro elektřinu, plyn a emisní povolenky znamenat růst. Tomuto scénáři odpovídá i zpomalení přeprodejů elektřiny ze strany ČEZu a čekání na lepší ceny. Zprávu hodnotíme jako neutrální.

Unipetrol: Neutrální/nega­tivní. DD: Revize. Cílová cena: Revize.

Unipetrol oznámil v tiskové zprávě, že je jedním z osmi obžalovaných ve sporu o náhradu škody ve výši 1,79 mld. Kč, která měla vzniknout neodůvodněným návrhem na insolvenční řízení na společnost I.P.-95 s.r.o.. Unipetrol žalobu odmítá a podnikne právní kroky na svou ochranu. Jakékoli soudní spory nejsou pro Unipetrol příznivou informací vzhledem k tomu, že by mohly negativně ovlivnit hospodaření společnosti.

Orco: Neutrální. DD: Nehodnoceno. Cílová cena: Nehodnoceno.

Orco včera zveřejnilo hosp. výsledky za 1Q12. Společnosti meziročně klesly tržby o 17 %, což bylo dáno především odprodejem aktiv v Rusku, k němuž došlo ve 4Q11. Provozní výsledek naopak vzrostl o 35 % na 7,3 mil. EUR díky zisku realizovanému z prodeje nemovitostí v 1Q12. Ztráta na finanční úrovni se zmenšila cca o jednu třetinu, to však bylo dáno především kurzovými zisky (oslabení středoevropských měn vůči euru). Díky lepší provozní i finanční úrovni se Orco v 1Q12 dostalo do čistého zisku 1,7 mil. EUR oproti loňské ztrátě 3,1 mil. EUR. Orco oznámilo, že letos očekává tržby ve výši 160 – 180 mil. EUR. Výsledky společnosti považujeme za neutrální, přičemž pokles tržeb je podle nás již očekávaný.

Společnost také uvedla, že následkem konverze dluhu do akcií již došlo ke zvýšení počtu akcií o 18 mil. na 35 mil. a tento počet stoupne postupně až na 108 mil. akcií, jak již bylo dříve oznámeno. Výměnu dluhu již schválil i obchodní soud v Paříži. Orco odhaduje čistou hodnotu aktiv na akcii po dokončení konverze na 5,8 EUR.

CHP22

IFRS, kons. (mil. EUR), neaud.

1Q12

r/r

1Q11

Tržby

32.6

-17%

39.1

Provozní výsledek

7.3

35%

5.4

Finanční výsledek

–4.8

n.m.

–6.6

Čistý zisk/ztráta

1.7

n.m.

–3.1

Zdroj: Orco Property Group

Komentář k americkému obchodování

Americké akcie zaznamenaly ve čtvrtek obrat do červených čísel po tří-denním růstu poté, co tři vysoko postavení úředníci řekli, že čínské největší banky nenaplní vládní cíl poskytnutých úvěrů pro rok 2012, nicméně v závěru seance své ztráty dokázaly umazat. Zpomalení v Číně by výrazně ovlivnilo již tak nepříznivou situaci v Evropě a náladu na trzích ještě zhoršily mírně horší data z USA. Prodejce luxusních šperků Tiffany & Co (TIF) spadl o 6,8 %, když snížil výhled zisku a také tržeb. 

Nedařilo se také společnosti NetApp (výrobce datových záznamových zařízení), která poklesla o 12,3 % na 28,8 USD po snížení výhledu zisku za 1Q díky ekonomickému zpomalení v EU. Naopak Hewlett-Packard (HPQ) vzrostl o 3,3 % poté, co největší světový výrobce osobních počítačů oznámil již ve středu po zavření trhů snížení počtu zaměstnanců o 27 000  zveřejnil hospodářské výsledky nad očekáváním trhu.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).