Hlavní navigace

Skupina ČEZ ESCO plánuje značný růst tržeb

23. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
ČEZ včera uvedl v tiskové zprávě, že skupina ČEZ ESCO letos plánuje tržby asi 3 mld. Kč oproti loňským 2 mld. Kč, v roce 2020 pak až 9 mld. Kč.

Růst Kofoly v Polsku má být opřen o akvizice.

Včera jsme snížili naše doporučení pro akcie O2 Czech Republic z „koupit“ na „držet“, roční cílová cena mírně vzrostla ze 251 Kč na 260 Kč za kus.

Západoevropské akciové indexy by dnes měly otevřít v blízkosti včerejšího závěru.

Z makroekonomických ukazatelů dnes budou zajímavé jen prodeje nových domů v USA a spotřebitelská důvěra v eurozóně.

Obchodování na zámořských trzích

Hlavní americké akciové indexy včera oslabily jen nepatrně a udržely se tak nad hodnotami z přelomu roku. Po atentátech v Bruselu se stejně jako v Evropě nejméně dařilo akciím aerolinek a společností podnikajících v oblasti turistického ruchu. V plusu naopak včera byly farmaceutické nebo technologické tituly.

Noční obchodování na asijských trzích přineslo mírný pokles většiny indexů. Vedle zvýšeného geopolitického rizika k tomu přispěl také pokles cen komodit. V Japonsku se nedařilo hlavně průmyslovým firmám; propadákem dne byly po snížení výhledu zisku akcie firmy Chiyoda Corp (-4,5 %).

ČEZ

ČEZ včera uvedl v tiskové zprávě, že skupina ČEZ ESCO letos plánuje tržby asi 3 mld. Kč oproti loňským 2 mld. Kč, v roce 2020 pak až 9 mld. Kč. ČEZ ESCO komplexně pokrývá energetické potřeby firem, obcí a institucí všech velikostí, a to od jednorázových energetických auditů a energetického poradenství přes externí dodávky tepla a elektřiny až po outsourcing provozu zákazníkových elektrických zařízení nebo přímou výstavbu kogeneračních jednotek a instalací fotovoltaických elektráren.

Ze zprávy není zřejmé, jakou ČEZ od těchto tržeb očekává ziskovost. ČEZ se netají ambicí růst v oblasti tzv. nové energetiky. Celý „tým rozvoj“ má za úkol do roku 2020 dosáhnout dodatečného provozního zisku EBITDA 6 mld. Kč. Výše zmíněné plány ČEZ ESCO jsou zřejmě součástí tohoto výhledu, který firma oznámila minulý týden spolu se zveřejněním loňských hospodářských výsledků.

skoleni_13_10

Kofola

Finanční ředitel Kofoly Daniel Buryš řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny, že růst v Polsku má být opřen o akvizice. Firma dokončuje novou strategii opřenou o vybrané oblasti trhu, kde by mohla posílit. Kofola má totiž dostatečnou výrobní kapacitu pro přibrání dalších značek.

D. Buryš dále uvedl, že loňská emise akcií bude mít pokračování. To ostatně firma prezentovala investorům již loni. Z našeho pohledu je jedním z problémů akcií Kofoly jejich nízký free float, a proto bychom zvýšení podílu volně obchodovatelných akcií přivítali.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).