Jdete si něco zařídit do města, zaparkujete auto a když se k němu vrátíte, zjistíte, že je poškozené. Nebo si jdete nakoupit do supermarketu a při vyjíždění ze svého místa neodhadnete vzdálenost a odřete cizí auto. K těmto situacím dochází častěji, než bychom chtěli. Jak ale situaci řešit, když jste na jedné či druhé straně?
Škoda vznikla vám
Viník je neznámý
Pokud přijdete k autu, na kterém je znát nové poškození, ale viník se u něj nevyskytuje, máte problém. Pokud nezjistíte, kdo škodu způsobil, znamená to pro vás nepříjemnost, protože vám nikdo nic z povinného ručení neproplatí. Při nehodě se při cizím zavinění hradí škoda poškozenému z povinného ručení viníka, nikoli z vašeho.
Proto byste se měli ze všech sil snažit zjistit, kdo škodu způsobil. Incident nahlaste na dopravní policii. Ta si může vyžádat záznamy z okolních kamer a může zjistit, komu patří SPZ. Dojde-li policie provedeným prověřením oznámení k závěru, že škoda na vozidle byla způsobena úmyslným či neúmyslným jednáním, které má znaky přestupku, popř. trestného činu, provádí dále úkony spojené s objasňováním oznámení. V rámci tohoto úkonu policie zajišťuje důkazní materiál, kterým může být svědecká výpověď, záznamy z kamerové systému apod. Policie v rámci šetření prověřuje i skutečnosti, které vyplynou z výpovědí poškozených a svědků. Záznamy z kamerových systémů jsou policii poskytovány na základě zákonných oprávnění, např. Zákon o policii, Trestní řád,
uvedli zástupci Policejního prezidia ČR s tím, že dojde-li orgán policie k závěru, že škoda vznikla při dopravní nehodě, šetří věc příslušný dopravní inspektorát pro podezření z porušení ustanovení § 47 odst. 3b zákona č. 361/2000 Sb. o silničním provozu.
Po viníkovi ale můžete zkusit nad to pátrat i sami, například pomocí sociálních sítí a skupin, které souvisí s místem, kde škoda vznikla nebo přímo v okolí kvůli existenci možných svědků.
Pokud vznikla škoda na hlídaném parkovišti (ne každé parkoviště se závorami je hlídané), kontaktujte kromě policie také provozovatele parkoviště. Ten ručí za celou řadu škod způsobených na zaparkovaných vozidlech. Provozovateli musíte dát vědět do 15 dnů od incidentu, nejlépe písemně, protože potřebujete doklad, že hlášení skutečně proběhlo,
uvedl Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.
V případě, že viníka opravdu nezjistíte, budete muset škodu uhradit na své náklady. V lepším případě z vlastního havarijního pojištění. Blbé je, že tím můžete přijít o bonus za bezeškodní průběh a možná budete muset platit i něco ze své kapsy kvůli spoluúčasti. Pokud jde o malou škodu, mohou jít náklady kvůli spoluúčasti ve finále jenom za vámi. Ať tak či tak, vždy škodu zdokumentujte, i kdybyste nejprve jednání s pojišťovnou neočekávali. Může se stát, že škůdce vypátráte dodatečně, tak ať máte pro pojišťovnu nabito.
Zjistíte, kdo to byl
Pokud víte, kdo škodu způsobil, ale viník se nemá k náhradě škody, policie vám ve vymáhání náhrady škody sice nepomůže, ale i tak se na ní obraťte kvůli protokolu. Policie nemá pravomoc rozhodovat o náhradě škody. V tomto případě je nutné řešit náhradu škody s pachatelem mimo soudní systém (cestou pojišťovny) nebo prostřednictvím soudního řízení,
uvedlo Policejní prezidium.
Pokud byste tedy měli důkazy, které ukazují na konkrétní osobu, mohla by policie kromě dalšího zjistit z rejstříku registrovaná auta. Máte-li SPZ, můžete přes databázi České kanceláře pojistitelů (ČKP) podle ní vyhledat, kde má viník sjednané povinné ručení. Když nechce poskytnout součinnost, obraťte se se svým nárokem na danou pojišťovnu sami.
Pojišťovna může z pojištění hradit, pokud je prokázáno, že škodu způsobilo u ní pojištěné vozidlo. Důkazní břemeno je na poškozeném. Pokud je viník zjištěn problém s pojišťovnu nebude. Žaloba k soudu tedy nebude nutná, protože i tam by bylo na poškozeném, aby viníka prokázal,
vysvětlil také šéf likvidace ČKP, Vladimír Krejzar s tím, že pojišťovny nejsou v kontaktu s policií a proto je nutné policii přivolat na místo nehody.
Slušný viník
V případě, že jste „měli to štěstí“ a škůdce je slušný člověk, který na sebe nechal za stěračem kontakt nebo u auta dokonce počkal, můžete se s ním dohodnout na kompenzaci.
V případě, že dopravní nehoda nepodléhá oznamovací povinnosti (tzn. nedošlo k usmrcení či zranění osoby a hmotné škody na vozech a v nich pravděpodobně nepřevyšují 200 000 Kč), stačí, když spolu sepíšete záznam o dopravní nehodě (oba ho musíte podepsat), nahlásíte on i vy škodu pojišťovně viníka a náhrada půjde z jeho povinného ručení. Nezapomeňte ale škodu i celé místo pro pojišťovnu řádně nafotit.
Postup bez přítomnosti policie není možné zvolit, pokud vznikne při nehodě škoda třetí osobě. Policii byste měli zavolat i v případě, že se s viníkem nemůžete dohodnout na tom, jak přesně k nehodě došlo nebo když jeden z vás odmítá podepsat formulář o nehodě.
Pravidla parkovišť aneb Kdo je vinen?
Při zajíždění na parkovací místo nabouráte stojící vozidlo. Jste viníkem, protože váš vůz byl v pohybu.
Při vyjíždění z parkovacího místa narazíte do auta, které projíždí uličkou. Jste viníkem, protože při opouštění parkovacího místa musíte dávat přednost.
Při pohybu na parkovišti, kde není dopravní značení, platí vždy pravidlo pravé ruky. Musíte tedy dávat přednost vozům přijíždějícím zprava. Pravidlo by neplatilo, pokud by na parkovišti byly značky upravující přednost.
Při couvání narazíte do stojícího vozu nebo do chodce. Viníkem jste vy, protože vaše auto je v pohybu, vy nesmíte ohrožovat ostatní účastníky provozu a navíc pokud nemáte při couvání dobrý rozhled, musíte si nechat ukázat od jiné osoby.
Škodu jste způsobili vy
Způsobíte-li škodu na zaparkovaném autě, měli byste mít na paměti, že jde o dopravní nehodu. I když necháte za stěračem lístek s kontaktem, mohla by být věc klasifikována jako ujetí od nehody, která má pro viníka horší důsledky (vyšší pokuta, trestné body, zákaz řízení).
Podle § 125c odst. 1 písm. i (body 1 a 4) jde o přestupek se sankcí od 7 do 25 tis. Kč (§ 125c odst. 5 písm. b)), se zákazem řízení na 4 – 6 měsíců (§ 125c odst. 6 písm. d) bod 2) a dle přílohy zákona za 4 trestné body.
V případě, že nejde o parkoviště u supermarketu, kde je velká šance, že se majitel vozu v dohledné době objeví (nebo kde ho můžete nechat vyhlásit personálem), a vy nechcete čekat na místě s nejistým výsledkem, nezbývá než zavolat policii. Ta věc sepíše a kontaktuje majitele vozu. Škodu nahradí vaše pojišťovna z povinného ručení a vy přijdete o případný bonus za bezeškodní průběh.
Pokud se situaci postavíte čelem, vyváznete bez trestných bodů s pokutou 1500 Kč na místě nebo 2 – 5 tis. Kč ve správním řízení.
Těmto drobným kolizím se s jistotou vyhnout nelze. Na nás řidičích je, abychom byli bdělí, předvídaví a na parkovištích opatrní a ohleduplní. Co udělají ostatní, to ale neovlivníme. Můžeme se maximálně snažit využívat na parkovištích odlehlejší kouty a méně exponovaná místa. Ve špičce před městským supermarketem ale žádné takové místo pravděpodobně stejně nenajdete.