Hlavní navigace

Situace v Řecku a USA zvyšuje apetit investorů po rizikovějších aktivech

Jan Vejmělek

Středoevropským měnám a rizikovým aktivům obecně se včera dařilo. Zafinancování Řecka a posun jednání v USA vedl ke zvýšení apetitu investorů.

Doba čtení: 2 minuty

Zprávy a události

Americká ekonomika rostla v Q3 rychleji, než se původně uvádělo. Anualizovaně vzrostl HDP v reálném vyjádření o 2,7 %, když původní odhad ukazoval pouze na 2,0 %.

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden klesl o 23 tisíc na 393 tisíc. Trh v průměru čekal snížení na 390 tisíc.

Počet nezaměstnaných Němců v listopadu stoupl o 5 tisíc, trh ovšem počítal se zvýšením o 15 tisíc. Míra nezaměstnanosti v souladu s očekáváním stagnovala na říjnových 6,9 %.

Euro proti dolaru na měsíčním maximu

Včerejší obchodní den byl pro společnou evropskou měnu úspěšný. Poprvé od konce října se totiž kurz v odpoledních hodinách vyšplhal až téměř k 1,3020 USD/EUR. Ještě ráno se přitom nacházel u 1,2940 USD/EUR.

Za eurovým optimismem stála vyšší chuť investorů poptávat rizikovější aktiva. Náladu hráčům na trhu zlepšila v první polovině týdne schválená finanční pomoc pro Řecko. To se projevilo i v poměrně výrazných poklesech španělských a italských státních dluhopisů. K tomu se ve středu večer přidalo oznámení prezidenta USA B. Obamy ohledně dohody obou hlavních politických stran na řešení hrozby výrazné fiskální restrikce na počátku příštího roku. Povzbuzením pro trh byla i včera zveřejněná revidovaná data amerického HDP za Q3 12. Oproti původnímu odhadu byl výsledek revidován k lepšímu z 2,0 % na 2,7 %.

Dnešní den přinese celou řadu zajímavých makroekonomických indikátorů. Z Evropy se dočkáme francouzských spotřebitelských výdajů za říjen a německých maloobchodních tržeb. Oba indikátory by měly podtrhnout slabost domácí poptávky. Důležitá data osobních příjmů a výdajů Američanů pak budou v odpoledních hodinách zveřejněna v USA. Data naznačí, jaký byl vstup do závěrečného čtvrtletí letošního roku. Trhy bude sledován i již listopadový PMI index průmyslové aktivity z okolí Chicaga. Udivíme, zdali data přinesou dostatečný impuls pro definitivní zdolání hladiny 1,3000 USD/EUR.

Středoevropské měny profitují z poklesu rizikové averze

Středoevropským měnám se včera dařilo, což platilo v podstatě pro všechna riziková aktiva. Zafinancování potřeb Řecka a posun v jednání ohledně řešení fiskální konsolidace ve Spojených státech vedl ke zvýšení apetitu investorů po rizikovějších aktivech – po akciích, vysokoúročených dluhopisech i vysokoúročených měnách středoevropského regionu (včetně naopak velmi nízce úročené české koruny, která se pouze svezla na vlně optimismu).

dan_z_prijmu

Vítězem včerejšího obchodního dne ve středoevropském regionu byl maďarský forint, který si připsal téměř tři čtvrtiny procenta. Polský zlotý a česká koruna se zisky ve výši zhruba čtyř desetin procenta zaostávaly. Kurz české měny se tak po ranním přiblížení k úrovni 25,30 vydal směrem dolů a v pozdních odpoledních hodinách se již nacházel těsně pod 25,20 CZK/EUR. Česká měna se tak včera dostala na nejsilnější úroveň od počátku listopadu.

Krátkodobě má koruna prostor pro otestování hladiny 25,00 CZK/EUR, a to díky snížení nervozity hráčů na globálních finančních trzích. Výraznější a dlouhodobější zhodnocení české měny však příliš pravděpodobné není. Ekonomika je v recesi, domácí poptávka klesá a slábnout začíná i ta zahraniční. A jak i centrální banka připustila, měnový kurz by měl být tím nástrojem, který v případě potřeby měnové podmínky uvolní. Hrozba intervencí bude tedy prostor pro posilování koruny pod hladinu 25,00 CZK/EUR limitovat.

Našli jste v článku chybu?