Hlavní navigace

Názory investičních odborníků – situace v eurozóně připomíná domácnost před exekucí

7. 6. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Jak vážná je situace eurozóny, vrátí se Řecko k drachmě, které investice jsou atraktivní v krátkodobém a dlouhodobém horizontu a co nás čeká v létě? (NÁZORY ODBORNÍKŮ)

Jak vážná je aktuální situace v eurozóně, vrátí se Řecko k drachmě, které investice jsou atraktivní v krátkodobém horizontu, které v dlouhodobém horizontu a co nás čeká v létě? Na tyto otázky jsme se zeptali nejvýznamnějších odborníků na investice působících na českém trhu. Jaký názor má na tato témata investiční elita, to se dozvíte níže.

Aktuální vývoj v eurozóně se odborníkům nezamlouvá

Agónie Řecka, španělských bank a potažmo celé eurozóny, připomíná domácnost před exekucí. Dluhy jsou vytloukány dalšími novými dluhy, ale chování zúčastněných se nemění. Německý postoj, který akcentuje nutnost reforem, fungující trh práce a snižování zadlužení je mi velmi blízký. Pro mnoho zemí to je a bude velmi bolestivé, ale instinktivně tušíme, že jinak nastartovat dlouhodobou prosperitu nelze. Takto vidí aktuální situaci v eurozóně Jan Šimek, analytik společnosti Broker Consulting, a.s.

Problémy s aplikací naplánovaných fiskálních konsolidačních plánů ve většině zemí eurozóny spojené s poklesem ukazatelů hospodářské aktivity ukazují, že cesta k poklesu veřejného dluhového zatížení bude velmi složitá. Problémem periferních zemí je nedostatečná konkurenceschopnost a nepružný trh práce, přičemž k nutným reformám v těchto oblastech prozatím přetrvává výrazný odpor. Potvrzuje aktuální nelehkou situaci Jan Matuška ze společnosti Conseq Investment Management.

Odchod Řecka z eurozóny? Spíše politické rozhodnutí

Odchod Řecka z eurozóny je spíše politickou než ekonomickou otázkou, říká Milan Vaníček ze společnosti J&T Banka.

Řecko bude muset dostát svým závazkům a smířit se s poklesem životní úrovně, pak asi může v rámci eura stále přežít. Bez toho bude muset eurozónu opustit, což pro ni samotnou může být spíše pozitivní, pro Řeky však bolestivější. Hodnotí situaci Lukáš Vácha z Conseq Investment Management

Slibný region pro další rok? Jižní a Latinská Amerika    

Mladá populace, zásoby nerostného bohatství a poměrně silná domácí poptávka, to jsou důvody optimismu, co se investic v Jižní a Latinské Americe týče. Na aktuálním vývoji v eurozóně se naopak pozitiva hledají jen těžko, stejně tak v případě Japonska. A co tak často zmiňovaná Čína? I v případě ekonomiky Země středu jsou investiční odborníci optimisty.

Dlouhodobé investice spojené se stárnutím populace

V dlouhodobém horizontu je dle investičních odborníků velmi zajímavým tématem stárnutí populace vyspělých zemí. Příliš vysoký potenciál naopak nemají investice do oboru ochrany životního prostředí. Pozitivně by se měly vyvíjet i investice na rozvíjejících se trzích, zejména těch disponujících nerostným bohatstvím a silnou domácí poptávkou.

Jaký vývoj na finančních trzích očekáváte v létě?

V této otázce mají odborníci jasno, směr bude v létě na finančních trzích určovat situace v eurozóně, zapomínat přitom nesmíme ani na Čínu, která je díky velikosti své ekonomiky a obrovským devizovým rezervám také velmi významným hráčem, který může pořádně zamíchat kartami.

Vybrané komentáře týkající se odhadovaného vývoje v příštích měsících

Michal Valentík (ČP Invest)

V létě budou hlavními hybateli  volby v Řecku, vývoj sanace insolventního bankovního sektoru ve Španělsku a implementace či neimplementace eurobondů.

Petr Šimčák (Pioneer Investments)

Možnými pozitivními událostmi pro trhy jsou emise eurobondů, aktivita centrálních bank a koordinovaná aktivita politiků, možnými negativními událostmi jsou naopak eskalace paniky v Evropě po volbách v Řecku.

Milan Vaníček (J&T Banka)

Sledované události nadcházejících týdnu a měsíců dle našeho názoru budou: Řecké volby (další postup Řecka o setrvání v eurozóně/EU), restrukturalizace španělských bank a případné zapojení centrálních bank (ECB, FED). Nesmíme zapomínat, ale i na čínské autority, kde se očekává jak monetární, tak i fiskální uvolnění. Rovněž bychom chtěli připomenout dění kolem JP Morgan, kde potenciální likvidování některých pozic pro vykrytí nedávno oznámených ztrát může mít rovněž nepříznivý vliv na sentiment.

Ondřej Matuška, Conseq Investment Management

Očekávám poměrně volatilní léto, na finančních trzích nudný vývoj rozhodně neuvidíme. V nejbližších týdnech by se již ceny rizikových aktiv mohly postupně stabilizovat. Klíčovým faktorem přitom bude další vývoj v eurozóně – na jedné straně opakované volby v Řecku, na straně druhé posun v řešení krize španělských bank, resp. způsob jejich rekapitalizace. Velmi pravděpodobná je také dohoda Španělska s EU a MMF na záchranném plánu. 

CHP22

Vedle toho bude dění na trzích ovlivňovat také příliv makroekonomických údajů, ukazujících aktuální stav světové ekonomiky, v rámci ní pak zejména Spojených států a Číny, jako současných motorů křehkého globálního růstu. Věříme, že hospodářská dynamika ve světě i díky těmto dvěma velmocím zůstane solidní a povede k pozdějšímu růstu akciových trhů, jež jsou ve světle tohoto scénáře velmi atraktivně oceněny. Dařit by se mělo také cenám firemních dluhopisů a aktivům rozvíjejících se trhů. V současnosti bezprecedentně nízké výnosy dlouhodobých dluhopisů zemí majících status „bezpečného přístavu“ (americké Treasuries, německé vládní obligace) by měly postupně opět začít růst.

Průzkumu se zúčastnili investiční odborníci ze společností  AXA, Broker Consulting, a.s., Conseq Investment Management, C-Quadrat, ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost, ING IM, J&T Banka, Pioneer Investments.

Autor článku

Autor působí ve společnosti Broker Consulting, vede projekt PenízeNavíc.cz a vedle toho se rovněž živí obchodováním s akciemi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).