Hlavní navigace

Situace na trzích se opět zhoršuje, centrální banka "zachraňuje" eurozónu

28. 6. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Dluhové problémy eurozóny vzbuzují slabou důvěru investorů. Zdravé země sponzorují ty postižené a banky se opět zdráhají půjčovat sobě navzájem peníze.

Minulý týden nebylo na trzích příliš o co stát. Nejlepší výsledky byly k vidění hned v pondělí a od té doby jsme byli svědky poklesů. O žádné panické výprodeje sice nešlo, ovšem pozitivní korekce probíhající na trzích od začátku června byla definitivně ukončena. Na trzích je už znát prázdninová nálada, protože objemy obchodů zvolna klesají.

Po třech týdnech se znovu ozvala slabá důvěra investorů v řešení současných dluhových problémů eurozóny. Zajištění proti krachu Řecka se v pátek dostalo na historická maxima a je už o téměř 10 % dražší než v průběhu největších výprodejů na začátku května. Výnosy z dluhopisů postižených zemí začaly také dramaticky stoupat. Rekordů však kvůli probíhajícím intervencím Evropské centrální banky, která nakupuje dluhopisy ohrožených zemí, nebylo dosaženo. Tato opatření krátkodobě postiženým zemím určitě pomáhají, ovšem trhu se již začínají bát dlouhodobých dopadů. Nejenže postižené země sponzorují ostatní členové eurozóny, ale jakákoliv absence dohledu nad distribucí těchto peněz notně deformuje celkový obrázek o tom, jak na tom jednotlivé země ve skutečnosti jsou.

Centrální banka „zachraňuje“ eurozónu

V posledních týdnech se vůbec zdá, že situace v Evropě drží nad vodou jen Evropská centrální banka (ECB) svými intervencemi. Naposledy ve čtvrtek obchodníky ujistila, že nehodlá nijak pospíchat se zpřísňováním měnové politiky a že dluhopisy rizikových zemí bude nakupovat i nadále. Od začátku května jich už nakoupila za 40 miliard euro. Nedůvěra v evropské státní dluhopisy se nepříjemně projevuje také na situaci v evropském bankovním sektoru, kde se banky, kvůli své vysoké expozici vůči těmto zemím, zdráhají vzájemně úvěrovat. To může do budoucna nepříjemně ovlivnit i jejich ochotu úvěrovat soukromý sektor, a tedy utlumit křehké ekonomické oživení, kterým si v současnosti Evropa prochází.

Tento týden navíc vyprší platnost ročního tendru, ve kterém koncem loňského června ECB rozdělila mezi komerční banky rekordních 440 mld. EUR. Tyto peníze budou příští týden z mezibankovního trhu staženy, a přestože již ECB oznámila, že s tendry hodlá pokračovat i nadále, bude velmi zajímavé sledovat, jak se banky a celý finanční sektor s ukončením platnosti tohoto tendru poperou. Již nyní se přitom objevují spekulace, že je to právě blížící se stahování této obří částky, které je jednou z hlavních příčin prudkého poklesu zájmu o dluhopisy zemí skupiny PIGS (pozn. red.: Portugalska, Itálie, Řecka a Španělska). Intervence tak mají i negativní krátkodobé důsledky.

Plán zhodnocení čínského juanu vystřelilo trhy vzhůru

Čínská měna strmě posilovala k americkému dolaru až do poloviny roku 2008, kdy byla kvůli ekonomické krizi zafixována na uměle stanovené hladině. Americká administrativa v minulosti stupňovala tlak na Čínu kvůli uvolnění pevného kurzu, protože podle jejich názoru příliš levné zboží z Číny ničilo domácí průmysl. Čína však byla schopna nepodlehnout těmto tlakům a současné uvolnění tohoto vztahu vycházejí spíše z potřeby zchladit rozjetou ekonomiku a zbrzdit růst cen, který v posledních měsících začal zrychlovat. Amerika však už několikrát v minulosti hrozila Číně sankcemi i cly, pokud bude kurz juanu i nadále fixovat. Americký obchodní deficit s Čínou dosáhl jen za první čtyři měsíce tohoto roku 71 mld. dolarů, což bylo o 6 % více, než ve stejném období minulého roku.

Jakékoliv zhodnocení čínského renminbi vytvoří tlak na růst cen finančních aktiv, protože Číňanům zlevní veškeré nákupy v zahraničí – včetně komodit, které na tyto zprávy reagovaly nejvyšším růstem ze všech finančních aktiv. Současně bude tlumit exporty. Za minulý týden čínský juan zpevnil k americkému dolaru o 0,5 %, což znamenalo největší zpevnění od prosince 2008. Podle tamní centrální banky může kurz zpevňovat až o 0,5 % denně, což se tak zatím nepotvrzuje. Řízení zpevňování však nebude probíhat pouze ve vztahu dolar – juan, ale ke koši měn, kde bude mít kromě dolaru hlavní podíl také euro. Eurozóna je totiž stále hlavní obchodní partner Číny a příliš rychlé zpevnění renminbi k euru by mohlo ohrozit čínské exporty do Evropy. Aktuálně už kurz eura k juanu klesl od začátku roku téměř o pětinu.

skoleni_29_6

Graf: Vývoj kurzu amerického dolaru a čínského juanu od roku 2004

Autor článku

Autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers Česká republika
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).