Hlavní navigace

Situace na pracovním trhu je nejhorší za trvání samostatné ČR

9. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Míra nezaměstnanosti sice podobně jako počet uchazečů o práci poklesla, ale jedná se pouze o sezonní faktor. Srovnáme-li letošní březen s tím loňským je na úřadech o cca 62 tis. osob více.

Míra nezaměstnanosti, vyjádřená jako podíl nezaměstnaných osob, v březnu poklesla na 8,0 % z únorových 8,1 %. Na konci března bylo na úřadech práce hlášeno celkem 587 768 uchazečů o zaměstnání. Počet volných pracovních míst se zvýšil na 38 863 osob. Na jedno volné pracovní místo tak v březnu připadalo více jak 15 uchazečů. Pozitivní efekt sezonních prací se v březnu díky studenému počasí opozdil. Výraznější pokles nezaměstnanosti díky sezonním faktorům tak lze očekávat až v dubnu.

Celková situace na pracovním trhu zůstává krajně nepříznivá a je nejhorší za trvání samostatné ČR. Míra nezaměstnanosti sice podobně jako počet uchazečů o práci poklesla, ale jedná se pouze o sezonní faktor. Srovnáme-li letošní březen s tím loňským je na úřadech o cca 62 tis. osob více. Navíc nic nenasvědčuje tomu, že by se měla situace na pracovním trhu v dohledné době zlepšit. V jarních a letních měsících se sice nezaměstnanost díky sezónnosti přechodně sníží, ale na podzim můžeme očekávat její opětovný nárůst. Nezaměstnanost se tak bude na svých maximech nacházet po celý letošní rok, a pokud dojde k nějakému, byť minimálnímu, zlepšení, nebude to dříve než v polovině příštího roku.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA a.s.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).