Hlavní navigace

Singer: intervence budou zřejmě potřeba v druhé polovině roku

Marek Dřímal

Guvernér ČNB Singer připustil devizové intervence. Bude jich zapotřebí zřejmě v druhé polovině letošního roku.

Doba čtení: 1 minuta

Koruna dnes během dne opět atakovala úroveň 25,70 CZK/EUR. Důvodem byl především komentář guvernéra ČNB Miroslava Singera o devizových intervencích. Podle Singera jich bude zřejmě zapotřebí v druhé polovině letošního roku. Jedná se o poměrně silný signál centrální banky směrem k potřebě slabší koruny a mírnějších měnových podmínek, zároveň však dále snižuje pravděpodobnost intervencí v nejbližší době. Česká měna po zahájení obchodování ztratila zhruba dvě desetiny procenta, ale nakonec své ztráty vymazala a vrátila se zhruba ke své páteční úrovni 25,65 CZK/EUR.

Zlotý si odepsal dvě desetiny procenta, když mírně korigoval své posílení z předchozích dnů. Maďarský forint se tak stal nejméně úspěšnou měnou v regionu, když oslabil o sedm desetin procenta. Dnešek byl prvním dnem nového guvernéra centrální banky Gyorgye Matolcsyho v úřadu. Od Matolcsyho se očekává vstřícnost k dalšímu uvolňování měnové politiky za účelem dostat maďarskou ekonomiku z recese. To je však negativním faktorem pro kurz forintu, který se tak dnes proti euru posunul k úrovni 297 HUF/EUR.

dan_z_prijmu

Zítra se v regionu nedočkáme žádných makroekonomických údajů. Začíná však dvoudenní zasedání polské centrální banky, od kterého trhy očekávají (konsenzus podle agentury Bloomberg) další snížení sazeb o 25 bb na 3,50 %. Někteří polští centrální bankéři se však nedávno vyjádřili proti dalšímu snížení už na březnovém zasedání. Případné ponechání sazeb na 3,75 % by mělo podpořit kurz zlotého.

Česká swapová výnosová křivka se dnes prakticky nepohnula.

Našli jste v článku chybu?