Hlavní navigace

Silné nárůsty mají za sebou evropské a americké akciové trhy

17. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Více než jedno procento přidaly hlavní indexy na obou stranách Atlantiku, s podporou lepších makrodat a spekulací o tom, že Španělsko je připraveno přijmout úvěrovou linku od ESM (ECCL).

Ta by měla znamenat splnění podmínky nutné k tomu, aby ECB mohla odkupovat španělské dluhopisy na sekundárním trhu v rámci svého programu OMT. I díky tomu agentura Moody´s překvapivě ponechala rating Španělska na současné úrovni Baa3, tedy na posledním investičním stupni (stejný rating má i S&P, o jeden stupeň vyšší potom Fitch).

Včera jsme psali o tom, že Rio Tinto zveřejnilo vyšší než očekávanou těžbu železné rudy za 3Q. Dnes stejné číslo oznámil další hráč z velké trojky, BHP Billiton. Ten v 3Q2012 vytěžil 39,8 mil. tun železné rudy, což je meziroční stagnace a mírně nad očekáváním analytiků (39,2 mil. t). BHP Billiton se snaží posilovat produkci železné rudy v podmínkách nízkých tržních cen. Ty znamenají pro mnoho těžařů s vyššími náklady těžby pád pod hranici ziskovosti Velcí hráči, jejichž produkční náklady leží na spodní straně nákladové křivky sektoru (jednotkové náklady BHP Billiton 20–30 USD/t vs. až 100 USD/t u některých čínských producentů), se díky tomu snaží zvyšovat svůj podíl na trhu. Těžba uhlí a mědi byla v 3Q víceméně podle očekávání analytiků, čísla celkově hodnotíme jako neutrální až mírně pozitivní.

Výsledky reportovaly technologické firmy IBM a Intel. Obě se potýkají s klesající poptávkou po jejich produkci, což se negativně odrazilo na cenách jejich akcií v reakci na výsledky. IBM reportovala horší tržby za 3Q v porovnání s očekáváním, zisk byl na úrovni očekávání. Firma trpí odchodem zákazníků k levnějším přenosným přístrojům a zpomalením globální ekonomiky. Nižší tržby jsou zejména citelné v Severní Americe a týkají se jak software, tak i hardware. Intel sice zveřejnil lepší výsledky za 3Q, ale výhled na 4Q byl zklamáním zejména, co se týče marží. Hrubá marže by měla dosáhnout 57%, zatímco očekávání bylo 61,4%. Firma má podobný problém jako Intel, a to zpomalující globální ekonomiku a pokles trhu počítačů. (Tomáš Menčík)

Apple opět zve odbornou veřejnost na „speciální událost“, která by se měla konat 23.10. Management by tam měl pravděpodobně představit menší verzi tabletu iPad. Ten vznikl jako odpověď na konkurenční produkty od firem Microsoft nebo Amazon. Apple se snaží udržet svůj 70% podíl na trhu s tablety, který by měl v roce 2015 předstihnout velikost trhu s počítači  a v roce 2017 by měl dosáhnout 162 mld USD. (Tomáš Menčík)

Dnes očekáváme:

  • Německá vláda v 12:00 zveřejní novou makroekonomickou předpověď.
  • V USA nás čeká nová výstavba a vydaná stavebních povolení (14:30).
  • Na evropském dluhopisovém trhu bude Německo emitovat dvouleté dluhopisy (11:30) a Portugalsko krátkodobé pokladniční poukázky (11:30).

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).