Hlavní navigace

Silná data z amerického trhu práce ženou akcie vzhůru

2. 6. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Lepší než očekávaná makroekonomická data z Ameriky podpořila akciové trhy za oceánem k opětovnému růstu. Index S&P 500 včera přidal 0,8 %, když posilovaly akcie napříč všemi sektory.

Hlavní události

Pavel Tykač z Czech Coal se vyjádřil, že vzhledem k prodlevám při prodeji pro něj přestává být nákup elektrárny Počerady zajímavý.

Výpadek roamingu O2 byl způsoben přetížením přechodových uzlů sítě. Společnost poškozené klienty odškodní.

Západoevropské akcie dnes zahájí růstem.

Pátek bude patřit datům z amerického trhu práce, který v květnu pokračoval v silném trendu z dubna, kdy bylo v USA vytvořeno 211 tisíc nových pracovních míst. Za květen očekáváme dalších 160 tisíc nových pracovních míst, tržní konsensus se nachází ještě o 20 tisíc výše. Míra nezaměstnanosti by měla zůstat na 4,4 %. V Evropě je dnes makroekonomický kalendář chudý. Ze zajímavějších indikátorů se dočkáme pouze indexu cen výrobců za celou eurozónu.

Obchodování na zámořských trzích

Lepší než očekávaná makroekonomická data z Ameriky podpořila akciové trhy za oceánem k opětovnému růstu. Index S&P 500 včera přidal 0,8 %, když posilovaly akcie napříč všemi sektory. Nejlépe se dařilo finančním institucím, jejichž akcie umazaly ztráty z předešlých dní a přidaly 1,2 %. Stejného růstu dosáhly i tituly ze zdravotnického sektoru. Přes 1 % se přehouply i komoditní společnosti. Jedinými sektory, které zůstaly pod 0,5 % zisku, byly realitní developeři a technologické společnosti.

V Asii se v nočním obchodování dařilo především japonským akciím. Oslabující jen pomohl japonskému indexu Nikkei 225 k 1,8% zisku a překonání hranice 20000 bodů, nad kterou se ocitl naposledy v roce 2015. Dařilo se i jihokorejským a hongkongským akciím, jejichž indexy Kospi a Hang Seng přidaly 0,9 a 0,4 %. Naopak čínské pevninské trhy ztrácí do 0,3 %.

ČEZ

Majitel Czech Coal Pavel Tykač se vyjádřil, že vzhledem k přibližujícímu se termínu pro plnění emisních limitů do roku 2021 pro něj přestává být nákup elektrárny Počerady zajímavý.

Zpravu hodnotíme spíše jako součást taktiky při vyjednávání o prodeji elektrárny, která nepřináší zásadní nové informace pro investory a neměla by mít výrazný dopad do ceny akcie.

skoleni_13_10

O2

Společnost oznámila, že výpadek roamingu byl způsoben přetížením propojovacích bodů sítě spravované společností Cetin, která patří také do skupiny PPF. O2 nabídne dotčeným zákazníkům odškodnění a bonus ve výši 1000 CZK na nákup nového zařízení.

Výpadek roamingu způsobil podle nás pro společnost spíše reputační než finanční škodu. Neočekáváme, že by měl mít zásadní dopad do ceny akcií společnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).