Hlavní navigace

Šetření ČNB naznačuje další uvolňování úvěrových standardů bank a příznivou dynamiku na úvěrovém trhu

18. 1. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
ČNB zveřejnila výsledky šetření o vývoji úvěrových podmínek bank, dle kterého banky ve 4. čtvrtletí 2015 úvěrové standardy dále snižovaly s výjimkou úvěru na bydlení.

ČNB dnes zveřejnila nové výsledky šetření o vývoji úvěrových podmínek bank, dle kterého banky ve 4. čtvrtletí 2015 úvěrové standardy dále snižovaly s výjimkou úvěru na bydlení, kde standardy druhé čtvrtletí v řadě stagnovaly. Obdobná očekávání mají banky na první čtvrtletí tohoto roku. Poptávka po úvěrech by dle vnímání bank měla v 1. čtvrtletí  2016 dále růst ve všech segmentech úvěrového trhu kromě úvěrů na bydlení, kde trh očekává stagnaci.

Dle šetření došlo ve 4. čtvrtletí k dalšímu snížení úvěrových standardů u úvěrů podnikům. Největší část trhu pak zmiňovala snížení standardů zejména u dlouhodobých úvěrů investičního charakteru. U úvěrů domácnostem také pokračovalo uvolňování standardů, avšak pouze pro úvěry spotřebitelské a úvěry živnostníkům, zatímco u úvěrů na bydlení již druhé čtvrtletí v řadě standardy stagnovaly. Důvody uvolňování standardů souvisí stejně jako v předchozích čtvrtletích především se zvýšenou konkurencí ze strany ostatních bank a příznivějším vnímáním ekonomické situace. U velké části úvěrového trhu došlo také k dalšímu poklesu marží bank, pouze u úvěrů na bydlení marže poprvé od konce roku 2013 u malé části trhu vrostly.

Růst poptávky po úvěrech ve 4. čtvrtletí hlásila již opět významnější část bank. Poptávka po úvěrech nefinančních podniků je stejně jako v minulosti koncentrována do financování fixních investic, fúzí a akvizic a restrukturalizace dluhů. Poptávka po úvěrů domácnostem souvisí s příznivější spotřebitelskou důvěrou a optimistickými vyhlídkami na trh rezidenčních nemovitostí.

Očekávání na 1. čtvrtletí 2016 jsou nadále ve směru dalšího uvolňování úvěrových standardů s výjimkou úvěru na bydlení. Banky očekávají další růst poptávky po úvěrech ve všech úvěrových segmentech, u úvěrů na bydlení očekávají stagnaci.

Co z toho plyne? Výsledky šetření ČNB potvrzují určitou změnu trendu u úvěrů na bydlení, kde již druhé čtvrtletí v řadě dále nejsou bankami uvolňovány standardy a současně přestaly klesat marže. Vzhledem k postupnému růst tržních sazeb delších splatností tak lze očekávat, že se prostor pro další pokles sazeb u úvěrů na bydlení již vyčerpal a v dalším období lze předpokládat jejich pomalý růst. V ostatní částech úvěrového trhu však pokračuje doposud pozorovaný trend. tj. silný růst poptávky po úvěrech a vysoká konkurence na bankovním trhu vedoucí k poklesu marží bank, úrokových sazeb a snižování úvěrových standardů.

Dobrou zprávou je, že pokračuje růst poptávky po úvěrech ze strany domácností i podniků a že za tímto růstem je delší dobu růst fixních investic – což má (a bude mít) na růst ekonomiky příznivý vliv. Dosavadní vývoj v tuzemské ekonomice společně s optimistickým očekáváním bank a dalším poklesem úvěrových standardů naznačuje, že by příznivá úvěrová aktivita měla v první polovině tohoto roku setrvat. Bude však zajímavé sledovat, zda/jak se v šetření projeví nové regulace ČNB ohledně zavedení sazby proticyklické kapitálové rezervy, kterou ČNB vyhlásila v polovině prosince 2015 a která tak zatím nemohla být v tomto šetření bankami dostatečně zohledněna.

Ceny průmyslových výrobců v prosinci klesly meziměsíčně o 0,4 %, meziročně pak o 2,9 % (v listopadu pokles o 0,4 % mom; –3,7 % yoy). Ceny zemědělských výrobců po listopadovém meziměsíčním poklesu vzrostly o 0,8 %, meziroční dynamika setrvala na 1,1 %. Ceny ve službách meziměsíčně poklesly o 0,8 % (zejména vlivem poklesu cen reklamních služeb), meziročně o 0,3 (v listopadu: 0,1 % mom / 0,0 yoy). Růst cen ve stavebnictví meziměsíčně stagnoval (0,0 % mom, +1,3 % yoy).

skoleni_29_6

Co z toho plyne: V oblasti cen výrobců zůstává situace nadále stejná a meziroční pokles cen průmyslových výrobců je tažen zejména několika okruhy. Kategorie Koks a rafinované ropné produkty zpomalila svůj meziroční propad díky srovnávací základně z 30 na 20 % (příspěvek 1,3 pb). Dále je pokles cen koncentrován do poklesu cen chemických látek (-7,1 % yoy, příspěvek –0,3 pb, v listopadu –12,3 % yoy) a do poklesu cen kovových výrobků (-4,6 % yoy, –0,5 pb). Z celkového meziročního poklesu cen tak 3 výše uvedené kategorie přispívají k poklesu 2,1 pb, což ilustruje, že citelný pokles cen průmyslových výrobků je koncentrován zejména do několika kategorií. Ani v ostatních kategoriích průmyslových výrobců však není patrný růst cen a další propad cen ropy k 28 dolarům za barel tak bude ceny průmyslových výrobců tlačit níže i v tomto roce.

Stejně tak stagnují ceny tržních služeb (po vyloučení 10 % meziměsíčního  propadu cen reklamních služeb) a ceny ve stavebnictví. Z tohoto pohledu tak setrvá celkový cenový růst v tuzemské ekonomice utlumený a ani přes silný růst ekonomiky se nevytváří silnější inflační tlaky, které by pomohly ČNB dostat inflací blíže k 2% cíli. Celková inflace by tak v letošním roce měla setrvat pod 1 %, což bude ČNB motivovat k prodlužování kurzového závazku. Ceny po vyloučení poklesu cen energií a potravin však rostou kolem 1,5 % a měly by dále zrychlovat. Pokud tak nové vedení ČNB bude v druhé polovině roku hledat argumenty pro ukončení kurzového závazku, solidní růst jádrové inflace pohybující se v hranici tolerančního pásma ČNB bude mezi ně patřit.

Autor článku

Autor je ekonom ING Bank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).