Hlavní navigace

Šetření ČNB mezi bankami naznačuje další snižování úvěrových standardů a růst popotávky po úvěrech

20. 4. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

ČNB dnes zveřejnila nové výsledky šetření o vývoji úvěrových podmínek bank. Výsledky ukazují, že banky v 1. čtvrtletí 2015 úvěrové standardy dále snižovaly, a to napříč všemi úvěrovými segmenty

Zatímco snížení úvěrových standardů u nefinančních podniků bylo patrné v obdobné míře u všech typů úvěrů, pro domácnosti došlo k nejvýraznějšímu uvolnění u spotřebitelských úvěrů a úvěrů živnostníkům. Důvody dalšího uvolňování jsou obdobné jako v předchozím čtvrtletí a souvisí se zvýšenou konkurencí mezi bankovními i nebankovními zprostředkovateli, nižšími náklady financování, lepší likviditou bank a příznivějším vnímáním ekonomické situace.

Poptávka po úvěrech ze strany nefinančních podniků se ve srovnání s předchozím čtvrtletím dále zvýšila, a to z titulu financování fixních investic, fúzí a akvizic i provozního kapitálu a zásob. Poptávka ze strany nefinančních podniků banky příznivě překvapila a byla vyšší, než na konci roku předpokládaly. Banky také vnímaly v 1. čtvrtletí rostoucí poptávku jak po úvěrech na bydlení, tak i spotřebitelských úvěrech.

Očekávání na 2. čtvrtletí 2015 jsou nadále ve směru dalšího uvolňování úvěrových standardů, a to u všech úvěrových segmentů, stejně tak se očekává další růst poptávky po úvěrech.

Co z toho plyne? Výsledky z úvěrového trhu bank doplňují ukazatele z reálné ekonomiky, které naznačují růst důvěry domácností v důsledku rostoucí ekonomické aktivity a zlepšujících se podmínek na trhu práce. Například banky poprvé od zahájení šetření, tj. od poloviny roku 2012, uvolňovaly standardy u spotřebitelských úvěrů z titulu lepšího vnímání úvěruschopnosti (bonity) domácností. Po roce banky také vnímaly rostoucí poptávku domácností po zboží dlouhodobé spotřeby (auta, nábytek, atd). Příznivou zprávou také je, že pokračuje růst poptávky po úvěrech ze strany podniků a že za tímto růstem je již více než rok také růst fixních investic – což má (a bude mít) na růst ekonomiky příznivý vliv.

Zajímavým zjištěním posledního šetření také je, že poprvé po roce a půl část bank snížila své úvěrové podmínky u úvěrů na bydlení ve vztahu k poměru Loan-to-Value (LTV), tj. že byly ochotny půjčit vyšší úvěr vzhledem k hodnotě zastavené nemovitosti – je tak otázkou, zda tuto skutečnost nebude ČNB vnímat negativně a zda nebude chtít tento trend poskytování úvěrů s vyšší hodnotou LTV časem omezit. V minulosti se ČNB k této problematice vyjadřovala prostřednictvím Zpráv o finanční stabilitě a je tak možné, že nová zpráva, která bude zveřejněna v půlce června, přinese v tomto ohledu nové informace.

ING dnes uveřejnila svou pravidelnou měsíční publikaci FX TalkING, ve které jsou dostupné výhledy na hlavní měnové páry pro následující rok.

Pro EUR/CZK: Výhled zůstává nezměněn. Koruna bude v následujících měsících ovlivněna dividendovou sezonou – po jejím odeznění čekáme v druhé polovině roku tlaky na posilování koruny z titulu slabého eura a příznivě se vyvíjející domácí ekonomické aktivity, a to až k hranici 27 EUR/CZK. Dle našeho výhledu je tak pravděpodobné, že ČNB bude muset začít na trhu aktivně svůj závazek bránit. V závislosti na délce intervencí a výši akumulovaných devizových rezerv by se ČNB mohla v případě silnějších tlaků uchýlit k využití záporných sazeb. Toto opatření není v tuzemském bankovním sektoru vhodný nástroj měnového uvolňování a nepředpokládáme proto, že by se k němu ČNB uchýlila v jiné než krizové situaci. Posunutí hranice kurzového závazku výše je v tuto chvíli, kdy ekonomika a domácí poptávka solidně roste, dle nás vysoce nepravděpodobné a jakékoliv zmínky ČNB v tomto ohledu chápeme pouze jako verbální intervenci, aby se koruna nepřibližovala k hranici závazku 27 EUR/CZK.

Autor článku

Autor je ekonom ING Bank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).