Hlavní navigace

Šestitýdenní úspěšné eurové tažení ukončeno

24. 3. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Díky ztrátám z druhé poloviny minulého týdne euro proti dolaru ukončilo svou nejúspěšnější sérii za posledních více než šest let,

Zprávy a události

Čínský PMI za březen dle předběžných dat zklamal poklesem na 48,1 bodu z únorových 48,5 bodu. Trh naopak čekal mírné zlepšení na 48,7 bodu.

Přebytek běžného účtu platební bilance eurozóny se v lednu zvýšil z prosincových vzestupně revidovaných 20,0 mld. EUR na lednových 25,3 mld. EUR. ● Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v březnu podle předběžných dat zlepšila z únorových –12,7 bodu na –9,3 bodu, Výsledek tak překonal tržní očekávání ve výši –12,3 bodu.

Šestitýdenní úspěšné eurové tažení ukončeno

Díky ztrátám z druhé poloviny minulého týdne euro proti dolaru ukončilo svou nejúspěšnější sérii za posledních více než šest let, když si zisky připisovalo po předchozích šest týdnů v řadě. Zatímco v první polovině minulého týdne se kurz držel stabilní mezi 1,3900 a 1,3950 USD/EUR, ve druhé polovině týdne se kurz propadl až k 1,3750 USD/EUR, což znamenalo v celotýdenním hodnocení ztrátu necelého procenta. Euro tak spadlo na dvoutýdenní minimum.

Posilovat začal dolar po středečním ukončení dvoudenního zasedání amerických centrálních bankéřů. Fed na svém zasedání nepřekvapil dalším snížením objemu přímého odkupu aktiv na 55 mld. USD měsíčně, ale překvapil medián výhledu úrokových sazeb. Aniž by se výrazně změnily ekonomické fundamenty, tak se výhled na úrokové sazby na konci příštího roku zvýšil z 0,75 % na 1% a pro konec roku 2016 dokonce z 1,75 % na 2,25 %. Posun mediánu úrokových sazeb dokonce zastínil ústup od hranice míry nezaměstnanosti na 6,5 %, kdy by Fed mohl uvažovat o prvním zvyšování úrokových sazeb k o trochu vágnějšímu, ale zato širšímu závazku zahrnující příznivé podmínky na trhu práce, inflační tlaky a očekávání a celkový finanční vývoj. Dolar pak podpořila i příznivější americká data jako index ekonomické aktivity z okolí Philadephie či vpředhledící index. Ty ukázaly, že slabší data zpočátku roku jsou stejně jako kruté mrazy za námi.

Pohled na ekonomický kalendář tohoto týdne naznačuje, že nastoupený trend oslabujícího eura by se mohl udržet. Evropská data v podobě prvních odhadů PMI indexů aktivity by mohla být negativně poznamenána ukrajinskou krizí. Naplnění hrozby slabšího německého Ifo indexu by pak zvýšilo rizika zpomalení německé ekonomiky v Q2 14. Naopak u amerických dat bychom se na základě finálních dat HDP za Q4 13 měli dočkat vylepšení na 2,7 %, slušná data průmyslové aktivity a poprvé od května 2007 by týdenní počet nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti v USA mohl být nižší než 300 tisíc.

Koruna kvůli nastupující dividendové sezóně mírně ztrácí

Kurzový vývoj středoevropských měn nebyl v průběhu minulého týdne jednoznačný. Po předchozích ztrátách korigoval polský zlotý, který si v celotýdenním hodnocení připsal téměř dvě třetiny procenta. Maďarský forint v podstatě stagnoval. Po několikatýdenním klidu jsme zaznamenali výraznější pohyb i na české koruně, která v průběhu týdne oslabovala o více než půl procenta, když se kurz krátce dostal přes 27,50 CZK/EUR z 27,35 na počátku týdne. V jeho samotném závěru se kurz stabilizoval těsně pod úrovní 27,50 CZK/EUR.

Podle informací od dealerů na trhu a zpráv informačních agentur se už na koruně začíná projevovat letošní dividendová sezóna, kdy jsou tuzemské zisky repatriovány k zahraničním vlastníkům. Nicméně se jak z veřejně známých informací o loňských výsledcích největších českých firem i z pohledu na vývoj daňových příjmů veřejných financí z korporátních daní zdá, že zisky k rozdělení budou meziročně nižší. Samozřejmě je též otázkou, jaký podíl ze zisků bude repatriován a jaký bude reinvestován. Pro nejbližší týdny se dá očekávat, že dividendová sezóna bude mít kurzotvorný dopad. V kombinaci s vyšším geopolitickým rizikem pak může tato konstelace vést k testování slabších korunových úrovní na devizovém trhu.

legislativni_zmeny_21

Lednová platební bilance potvrdila snižující se již tak nevýznamnou externí nerovnováhu země. Běžný účet platební bilance za první měsíc letošního roku vykázal vysoký přebytek téměř 26 mld. CZK a překonal tak očekávání všech tržních analytiků. Jedná se o druhý největší přebytek v historii této měsíční statistiky. Za aktivní bilancí stojí hlavně přebytek v obchodu se zbožím a službami, který vykázal aktivní saldo 27,2 mld. CZK. Bilance výnosů oproti prosinci snížila v lednu svůj schodek na 6,1 mld. CZK. Roli v nízkém deficitu sehrál fakt, že podle ČNB nebyly v prvním měsíci letošního roku vyplaceny žádné dividendy.

Klíčovou událostí tohoto týdne je čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB k projednání měnové politiky. Zúčastnit by se mělo všech sedm členů včetně Jiřího Rusnoka, který nahradil Evu Zamrazilovou. Ta dle veřejných vyjádření patřila spíše k odpůrcům intervence, naopak Jiří Rusnok by se měl na základě svých dosavadních mediálních vystoupení spíše připojit k táboru centrálních bankéřů, kteří využití intervence podporují. Od zasedání na počátku února jsme se dočkali mnohem lepších indikátorů z reálné ekonomiky, než centrální banka očekávala (povzbudivá data HDP za Q4 12, na která navázala první lednová a únorová čísla měsíčních statistik z průmyslu, stavebnictví a maloobchodu). Na straně druhé se meziroční růst spotřebitelských cen v lednu a únoru stabilizoval na 0,2 % y/y, tedy o 20 bb níže ve srovnání s předpoklady ČNB. Celkově tedy neočekáváme, že by centrální banka na čtvrtečním zasedání nastavení měnové politiky jakkoliv změnila.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).