Hlavní navigace

Senát odmítl vládní návrh daňových změn

6. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

To se vzhledem k jeho složení čekalo, teď už nás čeká jenom další hlasování v dolní komoře (které asi projde) a pak prezident a možná jeho poslední veto :)…

Jinak, výběr DPH letos za prvních 9 měsíců meziročně zhruba +3 mld. Kč…Zatímco chápu, že na dluh se nedá žít furt, možná víc než současná obsese s deficitem pod 3% by trhy ocenili skutečnou reformu (mandatorní výdaje), která by zaručila střednědobou /dlouhodobou udržitelnost rozpočtů..

• Maloobchod v ČR v říjnu sice vzrostl o více než 2%, ale jenom kvůli odlišnému počtu pracovních dní (o tři více letos než v roce 2011). Po očištění o tento efekt tržby o 3% klesly, což není vzhledem k důvěře domácností, klesajícím reálným mzdám či vysoké nezaměstnanosti nic překvapivého. Bohužel, ani v příštím roce to nevypadá na růst – vláda chce dále zvednout daně, nejistota asi zůstane a EMU se nijak rychle nezvedne. Navíc, pokud ČNB přispěchá s nějakým oslabením kačky skrze intervence, dovozní ceny můžou spotřebu domácností srazit ještě dál…

• Polsko snížilo podruhé v řadě sazby (na 4,25%). Vzhledem k slábnoucí ekonomice (3Q12 HDP 1,4%) a příznivému infl. výhledu to nebylo překvapením. PLN nereagoval. V lednu čekáme další snížení.

• V EMU se mírně zlepšil celkový PMI (ze 45,7 na 46,5), stále však zůstává na jasně recesních úrovních. Dolu jej táhlo SPA, ITA a FRA. To je další z údajů potvrzující, že recese v EMU, ač mírná, hned tak neskončí. Pro ČR je jedinou dobrou zprávou, že Německo stále relativně jede – po odeznění fiskální restrikce by se tak ČR mohla vrátit k růstu.

skoleni_8_6

• US nevýrobní ISM 54,7, zejména díky novým objednávkám (nejvýše od 03/12), dolů jej táhnul index zaměstnanosti (zřejmě kvůli Sandy). Dobrá zpráva pro USD a pro ekonomiku v nejbližších měsících. Teď už jen poladit ten útes – Geithner včera řekl, že pokud nebude domluv na daních, ekonomiku přes ten útes vezmou.

• I v EMU spotřebitelé šetří – o tom vypovídají včera zveřejněné maloobchodní tržby. Myslím,že obrázek v přiloženém PDF nepotřebuje vysvětlení (a podporuje to, co je napsáno v předchozím odstavci). Jinak, španělské tržby 3M průměr r/r temp růstu: –8,7%. To je méně než v roce 2009.

• Dnes zasedá ECB. Změna sazeb se nečeká, kdyby ale Draghi naznačil, že příště sazbu sníží, nebyl bych vzhledem k posledním datům (a k dnes plánovaným údajům z něm. průmyslu) překvapen. EUR v takovém případě oslabí k nebo pod 1,30.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).