Hlavní navigace

Šéfka Fedu přesné načasování zvýšení sazeb neprozradí

15. 7. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ekonomové SG stále očekávají první zvýšení úrokových sazeb v letošním září a to i přes zklamání, které přinesly včerejší maloobchodní tržby.

Zprávy a události

Ve Spojených státech maloobchodní tržby za červen zklamaly. Místo očekávaného růstu o 0,3 % m/m nakonec o 0,3 % m/m propadly. V kontrolní skupině, která je důležitá z hlediska výpočtu HDP zklamaly také, když poklesly o 0,1 % (trh +0,3 % m/m).

Průmyslová produkce v eurozóně v květnu poklesla o 0,4 % m/m (trh +0,2 % m/m), v meziročním srovnání vzrostla o 1,6 % (trh 2,0 % y/y). Německý ZEW index ve složce hodnotící současnou situaci vzrostl na 63,9 bodů (konsenzus 60,0 bodu), ve složce očekávání se mírně snížil na 29,7 bodu (konsenzus 29,0 bodu).

Schodek na českém běžném účtu platební bilance dosáhl v květnu 3,4 mld. CZK (konsenzus 0 mld. CZK) i přesto, že bilance se zbožím a službami zaznamenala přebytek ve výši 30,9 mld. CZK. Důvodem byl především odliv dividend, který dosáhl 31,6 mld. CZK. V Polsku se květnový přebytek zahraničního obchodu vyšplhal na 946 mil. EUR (konsenzus 22 mil. EUR), přebytek běžného účtu na 1 184 mil. EUR (konsenzus 349 mil. EUR).

Šéfka Fedu přesné načasování zvýšení sazeb neprozradí

Po zveřejnění horšího výsledku amerických maloobchodních tržeb euro vůči dolaru posílilo na 1,11 USD/EUR. Od zahájení úterního obchodování si tak připsalo zhruba 0,5 %. Své zisky však postupně umazávalo a nakonec skončilo v plusu pouze o 0,1 % (na 1,10 USD/EUR).

Ve Spojených státech bude dnes hlavní událostí vystoupení šéfky americké centrální banky Janet Yellen před kongresem. Ta pravděpodobně zmíní, že došlo k dalšímu zlepšení na trhu práce a oživení domácí aktivity. Pokud jde o přesné načasování zvyšování úrokových sazeb, zůstane zřejmě opět pouze u formulace, že toto rozhodnutí bude závislé čistě na aktuálních datech, přičemž že k normalizaci měnové politiky by mělo začít docházet na konci letošního roku. Ekonomové SG stále očekávají první zvýšení úrokových sazeb v letošním září a to i přes zklamání, které přinesly včerejší maloobchodní tržby. Kromě toho bude dnes ve Spojených státech zveřejněn vývoj průmyslové produkce za červen, která by měla zůstat v meziměsíčním srovnání beze změny. K velkým změnám nedojde zřejmě ani v ukazateli využití kapacit, který by podle ekonomů SG měl v červnu být na úrovni 78 %.

V eurozóně bude pozornost opět směřovat do Řecka, kde by měl parlament do dnešní půlnoci schválit balíček reforem. I pokud se toto povede, spatřují ekonomové SG stále 65% riziko, že Řecko ve střednědobém horizontu nakonec z unie vystoupí. Z dat bude v eurozóně zveřejněna pouze francouzská inflace, která by si meziročně měla o jednu desetinu polepšit (na 0,4 % y/y).

Kurz koruny zaznamenává další rekord od intervencí

Kurz koruny včera nezahálel a otestoval další nejsilnější úroveň od zavedení intervenčního režimu (27,045 CZK/EUR). Zde se ale koruna dlouho nezdržela a po zbytek dne se obchodovala na mírně slabší úrovni – 27,08 CZK/EUR. Další impulzy pro kurz koruny z domácí ekonomiky hned tak nepřijdou. Nejdůležitější data byla již zveřejněna a zasedání centrální banky, na kterém představí svoji novou inflační prognózu, je plánované až na 6. srpna. Na dění kolem Řecka kurz koruny příliš nereaguje, takže se pravděpodobně bude i nadále držet poblíž 27korunové hranice.

Z regionálních měn včera ztrácel pouze polský zlotý (0,3 % na 4,15 PLN/EUR). Jednalo se však zřejmě jen o korekci zisků, které si v minulých dnech zlotý vůči euru připsal díky průlomu ve vyjednávání mezi Řeckem a jeho věřiteli.  Maďarský forint si naopak  ještě polepšil o 0,1 % (na 310,4 HUF/EUR).

V Polsku bude dnes zveřejněna inflace za červen. Ta se ještě, jako jediná z celého regionu (kromě inflace na Slovensku), drží v záporném teritoriu. V červnu by však deflační tendence měly mírně polevit. Podle ekonomů SG spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,2 %, zatímco v meziročním srovnání by se inflace měla posunout na –0,7 % z květnových –0,9 % y/y. Do kladných hodnot se však inflace pravděpodobně vrátí až v závěru letošního roku. I tak ale úrokové sazby v Polsku zůstanou v následujících měsících nejspíš beze změny (na úrovni 1,5 %). K prvnímu zvýšení by podle ekonomů SG mělo dojít nejdříve v Q1 16. V Maďarsku bude zveřejněn pouze výsledek běžného účtu platební bilance. V České republice bude ministerstvo financí pořádat první aukci dluhopisů ve druhém pololetí tohoto roku. Nabídne v ní patnáctiletý vládní dluhopis (CZGB 0,95% 2030) a dluhopis s pohyblivým výnosem (FRN VAR/2027). Očekáváme, že oba dluhopisy budou upsány bez problémů.

Česká swapová křivka mírně snížila svůj sklon, když na delším konci poklesla o 2 bb, na kratším o 1 bb. Následovala tak svůj evropský protějšek, který reagoval na horší data ve Spojených státech. 

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).